Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

1 maja okazją do licznych demonstracji na świecie

0
Podziel się:

W tym roku tematem przewodnim 1-majowych pochodów jest światowy kryzys gospodarczy.

1 maja okazją do licznych demonstracji na świecie
(PAP/Mirosław Trembecki)
bETTnLYR

Liczne pochody odbędą się we Francji. Zaplanowano tam bowiem 300 demonstracji. Protestujący zamierzają zaapelować do polityków o większą wrażliwość społeczną. Zdaniem francuskich związków zawodowych, które organizują marsze, politycy nie zrobili wiele aby zatroszczyć o losy zwykłych ludzi.

W Berlinie w noc poprzedzającą 1 maja doszło do protestów grup anarchistów i lewicowców. Ponad 200 chuliganów zaatakowało policję. Grupy anarchistów obrzuciły stróżów prawa butelkami oraz pojemnikami na śmieci. Policja opanowała sytuację i zatrzymała 12 najbardziej agresywnych protestujących. W wyniku starć zostało poturbowanych 29 berlińskich policjantów.W obawie przed dalszymi protestami w Berlinie w stan gotowości postawiono 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Marsze odbyły się również w krajach azjatyckich, między innymi w Japonii, Kambodży i na Filipinach. W Europie wielkie pochody zaplanowano w Hiszpanii, Grecji i Turcji.

bETTnLYT

W Polsce od 1950 roku ten dzień jest świętem państwowym.

1 maja ustanowił obradujący w 1890 roku w Paryżu kongres założycielski Drugiej Międzynarodówki.

Data upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1886 roku domagających się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i wyższych wynagrodzeń. Protest zakończył się starciami z policją. Część z organizatorów manifestacji stracono lub skazano na kary długoletniego więzienia. W czasach PRL-u w Polsce pochody pierwszomajowe były wykorzystywane przez władze do prezentacji rzekomego poparcia społeczeństwa.

Od 1955 roku, 1 maja jest świętem Józefa Rzemieślnika. Ustanowił je papież Pius Dwunasty, nadając religijny wymiar świeckiemu świętu pracy. Podkreśla ono szczególną godność i znaczenie pracy, jej rolę w duchowym rozwoju człowieka, a także wartości, które pozwalają budować stosunki między ludźmi na zasadach pokoju społecznego.

bETTnLYZ
bETTnLZu
wiadomości
polityka
KOMENTARZE
(0)