Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

555 głosów na Buzka. Polak szefem PE!

0
Podziel się:

Niespodzianki nie było. Polskiego kandydata poparła zdecydowana większość eurodeputowanych.

555 głosów na Buzka. Polak szefem PE!
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja: 15:24

Niespodzianki nie było Polskiego kandydata poparła zdecydowana większość eurodeputowanych.

Na Jerzego Buzka głosowało 555 europosłów spośród 713, którzy brali udział w wyborach. Oddano w sumie 644 głosów ważnych. Konkurentka Buzka Szwedka Eva-Britt Svensson dostała 89 głosów.

Po wyborze Buzek podziękował za wybór. - _ To dla mnie wielkie wyzwanie i wielki zaszczyt. Zrobię wszystko, by nie zawieść, tych którzy na mnie głosowali. Tych, którzy na mnie nie głosowali chcę przekonać do siebie _- podkreślał Jerzy Buzek.

Buzek stwierdził, że jego wybór to wielki dzień i znak dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. - _ To wyraz hołdu dla milionów obywatelu tych krajów, którzy nie poddali się złowrogiemu systemowi. Czuję się reprezentantem tych krajów _ - podkreślał nowy szef PE.

"Rosja ma inny model demokracji"

Na pierwszej konferencji prasowej w roli szefa PE Buzek skrytykował obowiązujący w Rosji model demokracji, a także gospodarki.

_ - Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni - Rosja - Unii Europejskiej i UE - Rosji. Ale rozmawiając z Rosją musimy pamiętać, że hołduje ona innym zasadom niż zasady UE _ - powiedział Buzek.

_ - Demokracja rosyjska (...) jest inną demokracją niż ta, w którą my wierzymy _ - podkreślił Buzek. Dodał, że także gospodarkę wolnorynkową Rosja pojmuje inaczej niż UE.

_ - Musimy sobie zdawać sprawę z tych różnic, zwłaszcza z różnic w dziedzinie takich, jak prawa człowieka i obywatela. Nigdy w żadnych negocjacjach z tak bardzo ważnym partnerem, jak Rosja nie można o tym zapomnieć _ - podkreślił przewodniczący PE.

Buzek zdeklarował się też jako zwolennik dalszego rozszerzenia UE. Za _ wielki sukces UE _ uznał demokratyczne i gospodarcze przemiany w aspirujących do członkostwa krajach Bałkanów Zachodnich. Podkreślił jednak, że konieczne jest spełnienie wszystkich kryteriów. _ - Polsce zabrało to aż 15 lat, choć drzwi były dla nas zawsze otwarte i mieliśmy cieplarniane warunki _ - powiedział.

Buzek o swoich priorytetach

Buzek będzie kierował pracami PE przez najbliższe dwa i pół roku. W przemówieniu przed wyborem określił swoje priorytety. To: rozwój nauki, zmiany klimatyczne, kryzys gospodarczy oraz współpraca z Partnerstwem Wschodnim.

Były premier polskiego rządu odwołał się też do swojej działalności w opozycji demokratycznej. _ - Karierę polityczną rozpoczynałem w związku zawodowym Solidarność, który walczył o wolność oraz prawa człowieka i obywatela. Walka ta była dla mnie zawsze podstawą działania _ - oświadczył Buzek przed głosowaniem. Te słowa byłego polskiego premiera eurodeputowani nagrodzili gromkimi brawami.

ZOBACZ TAKŻE:

Jerzy Buzekzapowiedział, że będzie dążył do usprawnienia działalności europarlamentu. Jego zdaniem jest to możliwe jedynie po przyjęciu traktatu lizbońskiego przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Według byłego szefa rządu nie tylko usprawni to prace europarlamentu, ale też umożliwi szersze działania na arenie międzynarodowej.

POSŁUCHAJ PREMIERA BUZKA:

Buzek mówił też o najważniejszym kryzysie, który stoi przed eurodeputowanymi - kryzysie braku zaufania obywateli Unii do polityków. _ - Zróbmy wszystko by to się zmieniło. Wtedy łatwiej nam będzie sprostać zadaniom, które na nas czekają _ - zaznaczył.

POSŁUCHAJ PREMIERA BUZKA:


ZOBACZ TAKŻE:

| KIM JEST JERZY BUZEK |
| --- |
|

Jerzy Buzek jest eurodeputowanym od 2004 roku. W Parlamencie Europejskim jest członkiem największej frakcji politycznej - Europejskiej Partii Ludowej - Europejscy Demokraci (PPE-ED). Trzy lata temu został wybrany Eurodeputowanym Roku w kategorii badania naukowe i technologie. Nagrodę przyznał mu miesięcznik _ The Parliament Magazine _. Profesor Jerzy Buzek w latach 1997-2001 był premierem rządu koalicji AWS-UW, a potem AWS. Kierowany przez niego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty. Za jego kadencji udało się rozpocząć negocjacje unijne, przystąpić do NATO oraz podpisać umowę o dostawach gazu z Norwegii i Danii. Był drugim w dziejach Polski ewangelikiem na stanowisku premiera rządu, po Felicjanie Sławoju Składkowskim. Jerzy Buzek ma tytuł profesora nauk technicznych, został też uhonorowany doktoratem honoris causa uniwersytetów w Seulu, Dortmundzie, Isparcie, Politechniki Opolskiej oraz Politechniki Śląskiej. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)