Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera LFO. Wiesław Kaczmarek uniewinniony

0
Podziel się

Były minister gospodarki odpowiadał za poręczenie 32 milionów dolarów pożyczki.

Afera LFO. Wiesław Kaczmarek uniewinniony
(PAP/Tomasz Gzell)
bEgUcYQB

Były minister gospodarkiWiesław Kaczmarek został uniewinniony w sprawie afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Wyrok wydał Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.

Spółka LFO, która jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi, zaciągnęła w 1997 roku na budowę fabryki kredyt w wysokości 32 mln dolarów, a gwarancji udzielił ówczesny rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Spółka dostała 32 mln dolarów pożyczki, z czego wykorzystała 21 mln. Zamiast fabryki wybudowano jednak tylko dwie hale. Produkcja nigdy nie ruszyła, a spółka kredytu nie spłaciła.

Kaczmarek został w 2005 r. oskarżony przez tarnobrzeską prokuraturę, że jako minister gospodarki w rządzie Cimoszewicza wydał nierzetelną opinię, która zdecydowała o przyznaniu LFO poręczenia Skarbu Państwa, mimo braku podstaw co do jego celowości. Groziło mu do 5 lat więzienia. W procesie, który zaczął się w październiku 2006 r., nie przyznawał się do zarzutu.

bEgUcYQD

Prokurator wnosił dla niego o karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 4 lata, 50 tys. grzywny i 5 lat zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w administracji. Podsądny i jego obrona chcieli uniewinnienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Na wyznaczenie terminu procesu czekają główni oskarżeni w aferze LFO: Zygmunt N. (jest w areszcie od wydania go Polsce przez Wielką Brytanię w 2007 r.) oraz Włodzimierz W. Trwa już zaś proces oskarżonej w sprawie poręczenia dla LFO byłej wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner, obecnie członka Rady Polityki Pieniężnej.

bEgUcYRe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)