Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie odwet za próbę zamachu. USA szykuje cele

0
Podziel się:

Prezydent Stanów oświadczył, że system bezpieczeństwa zawiódł w sposób niedopuszczalny.

Będzie odwet za próbę zamachu. USA szykuje cele
(ec.europa.eu)

Prezydent Barack Obama oświadczył, że środki bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej zawiodły w sposób _ systemowy i całkowicie niedopuszczalny _. I to właśnie umożliwiło podjęcie nieudanej próby zamachu na amerykański samolot.

W oświadczeniu przekazanym z Hawajów, gdzie spędza urlop, Obama podkreślił, że władze federalne muszą działać szybko, aby usunąć słabe punkty systemu bezpieczeństwa kraju. _ - Musimy wyciągnąć wnioski z tego incydentu i podjąć szybkie działania aby wyeliminować niedociągnięcia systemu _ - powiedział.

Oznacza to, że władze USA i Jemenu badają ewentualne nowe cele ataków odwetowych na terytorium Jemenu. informuje o tym telewizja CNN, powołując się na anonimowe źródła amerykańskie.

Prezydent zauważył, że amerykańskie służby wywiadowcze otrzymały kilka tygodni temu ostrzeżenie o możliwości zamachu, jednak nie podzieliły się tą informacją w sposób wystarczający. W rezultacie podejrzany Nigeryjczyk nie został umieszczony na liście osób nie mogących udać się do USA (tzw. no-fly list) .

_ - Kiedy nasz rząd posiada informacje o znanym ekstremiście i ta informacja nie jest udostępniana i nie podejmuje się odpowiednich działań, to w rezultacie powoduje, że ekstremista wsiada do samolotu z niebezpiecznymi materiałami wybuchowymi, które mogły kosztować życie 300 osób. Uważam to za całkowicie niedopuszczalne _ - powiedział Obama.

Prezydent poinformował, że w czwartek ma otrzymać dwie pierwsze analizy okoliczności incydentu a bardziej obszerne i szczegółowe będą gotowe za kilka tygodni.

Pierwsza z analiz dotyczy systemu identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych osób. Natomiast druga ma na celu ustalenie w jaki sposób podejrzanemu o próbę zamachu udało się wnieść materiały wybuchowe na pokład samolotu lecącego do USA.

Było to już drugie w ciągu dwóch ostatnich dni publiczne wystąpienie Obamy na temat piątkowego incydentu. Zdaniem komentatorów, prezydent usiłował zatrzeć wrażenie, iż zareagował na próbę zamachu zbyt późno i mało zdecydowanie.

23-letni Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab, który w ub. piątek usiłował zdetonować ładunek wybuchowy na pokładzie samolotu linii Northwest lecącego z Amsterdamu do Detroit, przeszedł bez zatrzymywania przez bramki standardowych wykrywaczy metalu w Lagos i Amsterdamie.

Reuter podkreśla, że władze amerykańskie badają obecnie wszystkie okoliczności próby zamachu i starają się odeprzeć zarzuty, iż reakcja administracji Obamy na incydent była spóźniona i niewystarczająca.

Według nowych, zaostrzonych zasad, do których muszą stosować się pasażerowie samolotów lecących do USA, przed wejściem na pokład są poddawani kontroli dotykowej, nie mogą opuszczać swoich foteli na godzinę przed lądowaniem i nie mogą wówczas trzymać na kolanach żadnych przedmiotów osobistych lub koców.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)