Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie wspólna lista lewicy?

0
Podziel się:

SLD rozmawia z Unią Pracy i SdPl o wspólnej liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Będzie wspólna lista lewicy?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD rozmawia z Unią Pracy i SdPl o wspólnej liście w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował wicemarszałek SejmuJerzy Szmajdziński. Według niego najbliższe dni mogą przesądzić, czy taka lista powstanie.

Szmajdziński podkreślał, że Sojusz _ poświęca wszystkie siły _, aby w wyborach do europarlamentu powstała jedna lista lewicy. Dodał, że rozmowy są prowadzone z Unią Pracy i Socjaldemokracją Polską, choć - jak podkreślił - w przypadku SdPl są kłopoty, bo _ trudno określić dzisiaj jej przywództwo _.

Nawiązał w ten sposób do informacji, że z SdPl odchodzi jeden z kandydatów na jej szefaBartosz Arłukowicz. Wybory szefa Socjaldemokracji zaplanowane są na 10 stycznia.

Zdaniem Szmajdzińskiego najbliższe dni mogą przesądzić, czy powstanie wspólna lista lewicy. _ Szanse są duże _ - ocenił. Następnie - według niego - w styczniu możliwe byłoby osiągnięcie porozumienia _ w sprawie liderów 13 list regionalnych i podstawowych zrębów programowych _.

_ Byłby to element rewitalizacji lewicy i porozumienia programowego. To daje możliwość zdobycia potrzebnej ilości mandatów _ - podkreślił.

Według wicemarszałka Sejmu, SLD jest zainteresowane, żeby na wspólnej liście wyborczej lewicy znaleźli się m.in.Włodzimierz Cimoszewicz,Dariusz Rosati, Józef Pinior, Marek Siwiec.

Szmajdziński zaznaczył, że inicjatywa ta nie dotyczy Partii Demokratycznej-demokratów.pl (czwartego obok SLD, UP i SdPl uczestnika nie istniejącej już koalicji wyborczej Lewica i Demokraci). Obecnie w PE posłowie z Partii Demokratycznej wchodzą w skład frakcji Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, natomiast przedstawiciele SLD i SdPl należą do frakcji socjalistycznej.

- _ To byłoby pełne spektrum lewicowe, to nie byłoby spektrum centrolewicowe. Jasno powiedzieliśmy Partii Demokratycznej, która jest członkiem frakcji liberalnej w PE, że nie może razem z nami wziąć udziału w tych wyborach. Nie mogą osoby z jednej listy być kandydatami do dwóch frakcji. Nie da się pogodzić programu frakcji liberalnej z programem europejskich socjalistów i polskiej lewicy _ - podkreślił Szmajdziński.

W jego ocenie _ PD w największym stopniu jest dzisiaj obrońcą doktryny ekonomicznej, która zbankrutowała _. _ Neoliberalna koncepcja gospodarki poniosła porażkę. Niewidzialna ręka rynku to nie jest panaceum na problemy gospodarcze _ - powiedział.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)