Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Biały szczyt" nie zdecyduje o podwyżkach

0
Podziel się

Donald Tusk uważą, że czas już zakończyć zaklęty krąg "spotkań,
konfliktów, strajków, debat" wokół służby zdrowia.

"Biały szczyt" nie zdecyduje o podwyżkach
(EPA/PAP)
bDTkYluJ

ac">fot: PAP/Andrzej Grygielfot: PAP/Andrzej Grygiel[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/sosnowiec;strajk;ostrzegawczy;pielegniarek,galeria,559,0.html) *Otwierając "Biały szczyt" premierDonald Tuskpowiedział, że czas już zakończyć zaklęty krąg "spotkań, konfliktów, strajków, debat" wokół służby zdrowia. *

Premier na nadzieję, że "Biały szczyt" doprowadzi do "ustaleń, z których wynikną konsekwencje decyzyjne, w tym konsekwencje ustawowe".

Szef rządu podkreśla, że nie uda się dziś podjąć konkretnych decyzji w sprawie wzrostu płac w służbie zdrowia.

bDTkYluL

"Uprzedzam, ale robię to ze względu na elementarne poczucie przyzwoitości i sensu, że my dzisiaj - po, mam nadzieję, wielogodzinnej debacie - nie wstaniemy od tych stołów z ustaleniami kto, ile będzie zarabiał w ochronie zdrowia. Chciałbym, żebyśmy dzisiaj ustalili pole działania i tę przestrzeń, gdzie zgoda nawet jeśli trudna, jest możliwa" - powiedział Donald Tusk.

Tusk liczy na współpracę i potrzebuje czasu

"Chciałbym, żeby konkluzją dzisiejszego spotkania było ustalenie, że ze wszystkich stron jest gotowość do rozmów i wola współpracy" - powiedział premier.

"Dopóki nie dojdziemy do porozumienia, potrzebna będzie większa wyrozumiałość i większa solidarność wewnątrz środowiska" - mówił Tusk.

bDTkYluR

Podkreślił, że rząd potrzebuje czasu - kilku miesięcy na "domknięcie pakietu ustaw". Zaapelował, żeby na ten czas w placówkach opieki medycznej zapanował "pokój, który powinien dotyczyć nie rządu, ale pacjentów".

Zdaniem premiera, trzeba ustalić, "czy szukamy wzrostu ilości pieniędzy w systemie poprzez wzrost składki lub współpłacenie, czy przez rynkowe i dobrowolne sposoby dofinansowania - jak dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia". "Chciałbym usłyszeć, na ile jest zgoda w kwestii, że nie można dolewać pieniędzy do dziurawego systemu" - mówił premier.

Premie robi wyjątek dla Fotygi

Premier prosił o wyrozumiałość, że nie wszystkich uczestników szczytu przywita z imienia i nazwiska.

"Wyjątek zrobię dla pani minister Fotygi. Dziękuję bardzo za przyjęcia zaproszenia przez pana prezydenta i liczę na to, że po nienajlepszym wrażeniu po pierwszym spotkaniu rządowo-prezydenckim w kwestii służby zdrowia to dzisiejsze spotkanie będzie krokiem naprzód, a nie kolejnym takim spektaklem bez dobrego finału" - powiedział Tusk.

bDTkYluS

Premier podziękował też pielęgniarkom z OZZPiP za podkreślenie, że data ich protestu jest przypadkowo zbieżna z datą szczytu

ZOBACZ TAKŻE:

bDTkYlvm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)