Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Buzek: Nie można wykluczyć sankcji wobec Białorusi

0
Podziel się:

Zdaniem szefa PE sankcje to jednak ostateczność.

Buzek: Nie można wykluczyć sankcji wobec Białorusi
(PAP/EPA)

Zdaniem Jerzego Buzka jednak europejska polityka otwartości wobec Mińska nie do końca się sprawdza.

_ - Przyszłe relacje między Białorusią a UE zależą przede wszystkim od tego w jaki sposób opozycja, demokratyczne mniejszości narodowe będą traktowane przez władze białoruskie. To jest nasz główny barometr _ - podkreślił szef PE.

_ - W przyszłym tygodniu będzie oficjalna sesja Parlamentu Europejskiego tzw. mini-sesja. Przewiduje wprowadzenie punktu: Dyskusja na temat sytuacji na Białorusi wraz z oświadczeniem w tej sprawie, rezolucją PE _ - zapowiedział Buzek. Dodał, że rezolucja ta jest w przygotowaniu.

Według niego, w oświadczeniu powinny znaleźć się _ mocne zdania źle oceniające, w ostrych dyplomatycznych słowach to, co się dzieje obecnie na Białorusi _ i wspomnienie o _ groźbie bardzo daleko idącego zaostrzenia wzajemnych relacji pomiędzy Białorusią i UE, jeśli represje nie ustaną _.

POSŁUCHAJ SZEFA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO:

Jerzy Buzek uważa, że represje wobec Polaków są atakiem na całą demokratyczną opozycję na Białorusi.

* *POSŁUCHAJ SZEFA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO:

Jutro w Warszawie Jerzy Buzek spotka się z liderem białoruskiej opozycji Aleksandrem Milinkiewiczem. Milinkiewicz i szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys zostali zaproszeni także do Brukseli.

Premier dzwoni do Borys

PremierDonald Tuskrozmawiał dziś z Borys przez telefon.

Tusk przekazał szefowej ZPB informacje o działaniach podejmowanych przez polski rząd, w tym na forum Unii Europejskiej. Na jutro jest zaplanowana kolejna rozmowa premiera z szefową Związku Polaków na Białorusi.

Milicja białoruska zatrzymała dziś 40 działaczy ZPB. Chcieli oni wziąć udział w rozprawie sądowej dotyczącej Domu Polskiego w Iwieńcu, który władze białoruskie chcą przekazać lojalnemu wobec Mińska kierownictwu ZBP ze Stanisławem Siemaszką na czele.

Polskie MSZ zaapelowało o zaprzestanie wszelkich działań o charakterze represyjnym wobec polskiej mniejszości na Białorusi. Wiceminister Andrzej Kremer poinformował, że strona polska nie będzie wydawała wiz zezwalających na wjazd do Polski kierownictwu nieuznawanego przez Warszawę Związku Polaków na Białorusi, kierowanego przez Stanisława Siemaszkę oraz innym osobom, które przyczyniły się do wzrostu napięcia w ostatnich dniach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)