Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
10.09.2006 11:19

Chiny chcą większego dostępu do broni

Premier Chin Wen Jibao po raz kolejny zaapelował do Unii Europejskiej o zniesienie unijnego zakazu sprzedaży broni jego krajowi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Chin Wen Jibao po raz kolejny zaapelował do Unii Europejskiej o zniesienie unijnego zakazu sprzedaży broni jego krajowi.

We wspólnym oświadczeniu, wydanym w Helsinkach na zakończenie szczytu UE-Chiny zawarto stanowisko Pekinu, zgodnie z którym embargo na broń należy znieść. Strona unijna potwierdziła jedynie, że "rozumie znaczenie tej kwestii".

UE wprowadziła embargo w 1989 roku po masakrze prodemokratycznych demonstrantów na pekińskim Placu Tiananmen.

_ UE jest obecnie największym partnerem handlowym Chin - wartość wymiany w pierwszej połowie obecnego roku wzrosła o 29 proc. i wyniosła w sumie 121 mld dolarów. _W UE brak zgody w kwestii embarga - za zniesieniem go opowiada się część państw UE, inne są temu przeciwne. Rzecznikiem utrzymania embarga są natomiast Stany Zjednoczone, argumentujące, że zniesienie go mogłoby zostać zinterpretowane jako poparcie antydemokratycznych praktyk rządu w Pekinie i naruszyłoby równowagę sił w Azji.

W Helsinkach UE i Chiny porozumiały się w sprawie przystąpienia do negocjacji w sprawie traktatu, dotyczącego współpracy gospodarczej oraz rozmów na temat wielu innych zagadnień, w tym przestrzegania praw człowieka.

Tagi: chiny, unia europejska, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz