Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny zerwały współpracę wojskową z USA?

0
Podziel się:

Tajwan kupi broń od USA za kilka miliardów dolarów.

Chiny zerwały współpracę wojskową z USA?
(PAP/EPA)

*_ - Opiewający na kilka miliardów dolarów amerykański kontrakt na dostawy broni dla Tajwanu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Chin - _ stwierdziło chińskie ministerstwo spraw zagranicznych. *
Źródła w Waszyngtonie poinformowały, że Chiny praktycznie zamroziły współpracę militarną za Stanami Zjednoczonymi po ujawnieniu informacji o kontrakcie.

Pekin uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję, która stanowi część Chin, a dostawy uzbrojenia na wyspę uznaje za ingerencję w wewnętrzne sprawy.

Rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang poinformował, że kontrakt niweczy lata starań o poprawę współpracy wojskowej pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Qin nie chciał skomentować doniesień o zerwaniu współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Amerykańska administracja poinformowała, że Kongres zamierza sprzedać Tajwanowi broń o wartości 6,5 miliarda dolarów. Ujawniono, że na Tajwan trafić ma zaawansowana broń, m.in. pociski sterowane i śmigłowce bojowe.

Władze Tajwanu chcą zbroić wyspę, w obawie przed wzrastającą potęgą chińskiej armii. Stany Zjednoczone są największym sojusznikiem Tajwanu, a także dostawcą broni.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)