Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chlebowski: Opcjami zajmą się służby specjalne

0
Podziel się:

Według szefa klubu PO trzeba zbadać okoliczności przeprowadzanych transakcji.

Chlebowski: Opcjami zajmą się służby specjalne
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEJaHBPF

Szef klubu POZbigniew Chlebowski poinformował, że służby specjalne prowadzą postępowanie w sprawie tzw. opcji walutowych. Dodał, że Prokuratoria Generalna przygotowuje materiały, aby przedsiębiorcy mogli występować z pozwami przeciwko bankom.

Opcje walutowe to instrumenty finansowe, które banki oferowały przedsiębiorcom, którzy sprzedawali swoje usługi bądź towary za waluty obce. Mieli się w ten sposób zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym. Gdy złoty się osłabił, banki skorzystały z możliwości kupna waluty w ramach opcji, co w wielu przypadkach postawiło firmy w trudnej sytuacji.

Chlebowski ocenił w niedzielę w programie _ Siódmy Dzień Tygodnia _ w Radiu ZET, że opcje walutowe przyczyniły się do upadku wielu polskich przedsiębiorców. Jak dodał, konieczne jest zbadanie okoliczności przeprowadzania transakcji między bankami, a przedsiębiorcami. _ Te okoliczności, a potem konsekwencje, rzutują mocno na rynek, na to, że złoty jest przedmiotem codziennych spekulacji, że złoty jest na tak niskim poziomie _ - podkreślił.

bEJaHBPH

Zdaniem szefa klubu LewicyWojciecha Olejniczaka, w sprawie działań państwa zmierzających do zniwelowania negatywnych skutków opcji walutowych, nie ma mowy o abolicji dla wszystkich przedsiębiorców za państwowe pieniądze. Lewica proponuje, aby opcje walutowe mogły zostać zamienione na kredyty, które stopniowo zostaną wykupione przez państwo.

Minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński ocenił, że w Polsce prawa przedsiębiorcy w kontaktach z instytucją finansową nie są chronione. _ W Polsce klient instytucji finansowej często stoi na straconej pozycji (...), często instytucje wykorzystują niewiedzę klienta _ - zaznaczył.

Szef klubu PSLStanisław Żelichowskizaproponował, aby nadzór bankowy opublikował informacje _ jakie banki ile zarobiły, ile wyprowadziły (pieniędzy) z Polski _. _ Jeżeli takie dane byłyby potencjalnie możliwe do upublicznienia, to być może byłoby łatwiej w negocjacjach z tymi firmami _ - ocenił.

bEJaHBPN
Raport Money.pl
*Jak domagać się odszkodowania za niekorzystne opcje walutowe? * Kryzys na rynkach finansowych zachwiał kursem naszej waluty. W ciągu trzech miesięcy złoty stracił na wartości 34 proc. w stosunku do amerykańskiego dolara, ponad 21 proc. do franka szwajcarskiego i 15 proc. wobec euro. Sytuacja ta obnażyła problem związany z opcjami walutowymi. zobacz raport Money.pl

Szef klubu PiSPrzemysław Gosiewskipowiedział, że jego partia chce, aby komisja nadzoru finansowego podała _ szersze informacje _ w sprawie opcji walutowych. Jak dodał, PiS - w sprawie opcji walutowych - ma propozycję ustawową, związaną z _ drogą sądową _. _ To propozycja, która sięga do rozwiązań kodeksu cywilnego - wówczas, gdy powstają nadmierne, nieuzasadnione zyski, to można tego typu umowy podważyć _ - tłumaczył Gosiewski.

Chlebowski replikował, że nie można ustawą _ znieść _ opcji walutowych. Przypomniał, że umowy między przedsiębiorcą a bankiem były dobrowolne. Przypomniał, że rząd wystąpił do Prokuratorii Generalnej, aby przygotowała materiały, które mają posłużyć _ uczciwym _ przedsiębiorcom do występowania z pozwami przeciwko bankom. Jak dodał, możliwe jest że Prokuratoria Generalna będzie reprezentowała przedsiębiorców przed sądami.

_ To jedyna skuteczna droga do unieważnienia opcji walutowych _ - podkreślił Chlebowski.

bEJaHBPO

We wtorek premierDonald Tuskzapowiedział, że w ciągu tygodnia będzie gotowy harmonogram działań rządu w sprawie pomocy firmom, które podpisały z bankami umowy na opcje walutowe. Wyjaśnił, że chodzi o pomoc m.in. organizacyjną - wtedy, gdy firmy będą dochodziły swoich praw. Premier dodał, że rząd zdecydował, iż w spółkach z udziałem Skarbu Państwa będzie przeprowadzony audyt dotyczący opcji walutowych.

Prezes Prokuratorii Generalnej Marcin Dziurda powiedział w piątek PAP, że w sprawie opcji PG przygotowała opinię dla Ministerstwa Gospodarki. Wynika z niej, że teoretycznie polskie sądy mogłyby unieważnić lub zmienić umowy na opcje tych firm, które zostały wprowadzone w błąd przez banki.

_ W polskim prawie są środki, których można użyć, m.in. klauzula _rebus sic stantibus" ("kiedy sprawy się tak przedstawiają"), która pozwala w nadzwyczajnych przypadkach sądownie zmienić warunki umowy, a nawet ją rozwiązać. Możliwe jest też - ale muszą być do tego konkretne podstawy - powołanie się na tzw. wady oświadczenia woli, czyli błąd, a nawet wyzysk" - zaznaczył Dziurda.

bEJaHBPP

_ To jednak rozwiązania teoretyczne, bo umowami na opcje walutowe dysponują tylko przedsiębiorcy i banki. Nie mamy do nich dostępu _ - powiedział Dziurda. Podkreślił też, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

ZOBACZ TAKŻE:

bEJaHBQi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)