Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cimoszewicz szefem Rady Europy? To byłby sukces Polski

0
Podziel się

Rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę byłego lewicowego premiera na sekretarza generalnego RE.

Cimoszewicz szefem Rady Europy? To byłby sukces Polski
(PAP/Jacek Bednarczyk)
bDzSLUqd

aktualizacja 13:27

Rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę byłego lewicowego premiera. PremierDonald Tuskuważa, że Polskę w organizacjach międzynarodowych może reprezentować każdy, niezależnie od opcji politycznej.

Włodzimierz Cimoszewicz, dziś niezrzeszony senator, uważa że ewentualny sukces jego kandydatury mógłby zmienić postrzeganie RE przez opinię publiczną w krajach naszego regionu Europy:_ - To byłby polityczny sukcesem naszego kraju. To się należy Polsce i naszej części Europy - _ powiedział senator. Jak podkreślił, w dotychczasowej 60-letniej historii Rady Europy stanowiska jej sekretarza generalnego nie zajmował ktokolwiek pochodzący spoza krajów Europy Zachodniej.

bDzSLUqf

Cimoszewicz przypomniał, że obecnie państwa Europy Środkowej i Wschodniej stanowią połowę członków Rady Europy. _ - Gdy w imieniu rządu zapytano mnie, czy przyjąłbym propozycję ubiegania się o to stanowisko, po rozważeniu różnych racji, także osobistych, odpowiedziałem pozytywnie - _ oświadczył. Dodał, że zna tę organizację, przez kilka lat reprezentował w niej polski Sejm, a jako minister spraw zagranicznych (zajmował to stanowisko w latach 2001-2004) przez pewien czas kierował jej Komitetem Ministrów.

*Rada Europy *powstała w 1949 roku, skupia 47 państw. Status obserwatora mają: Japonia, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone, Stolica Apostolska.
Cimoszewicz uważa, że ewentualny sukces jego kandydatury może zmienić sposób postrzegania RE przez opinię publiczną w krajach tego regionu._ - Polskie, na ogół pryncypialne podejście do kwestii praw człowieka i jego politycznych wolności, może być przydatne całej Radzie - _ dodał.

Lewicowe korzenie nie przeszkadzają Platformie

_ - Każdy kto kiedyś pełnił jakąś rolę, nawet w obozie konkurencyjnym dla mojego rządu, ale może przynieść efekt jest warty wsparcia _ - stwierdził Tusk.

Według premiera Cimoszewicz ma największe szanse na wybór na sekretarza generalnego Rady Europy. - _ W przypadkuWłodzimierza Cimoszewiczamoi współpracownicy bardzo starannie zaanalizowali realne szanse poszczególnych kandydatów. Kandydat o takim profilu jaki prezentuje Cimoszewicz ma stosunkowo największe szanse na osiągnięcie sukcesu _ - wyjaśnił Tusk.

bDzSLUql

Paweł Kowalz PiS uważa, że Polacy powinni zajmować wysokie stanowiska w organizacjach międzynarodowych. Ale ma za złe rządowi, że o kandydaturach dowiaduje się dopiero z mediów

Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek sejmu z Lewicy zaskoczony jest kandydaturą Cimoszewicza na sekretarza generalnego Rady Europy.

- _ Kandydatura niespodziewana w tym sensie że rządzący sięgają po polityków opozycji. To na pewno niespodzianka _ - przyznał Szmajdziński.

bDzSLUqm
bDzSLUqG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)