Notowania

białoruś
11.02.2010 18:47

Czas na "męską rozmowę" z szefem białoruskiego MSZ

Tusk: Nie usłyszy nic przyjemnego za akcje przeciwko Polakom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

PremierDonald Tuskpowiedział, że minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau podczas swojej piątkowej wizyty w Polsce nie usłyszy nic przyjemnego - jeśli chodzi o to, co się dzieje z naszymi rodakami na Białorusi.

_ - Nic przyjemnego minister nie usłyszy - jeśli chodzi o to, co się dzieje z naszymi rodakami i z polską organizacją na Białorusi _ - powiedział dziennikarzom w Brukseli Tusk.

Jutro w pałacyku MSZ na ul. Foksal odbędzie się spotkanie szefa MSZRadosława Sikorskiegoz Martynauem. Sikorski zapowiedział, że będzie to _ męska rozmowa _.

W tym tygodniu doszło do nasilenia represji białoruskich władz wobec Związku Polaków na Białorusi (ZPB). W poniedziałek władze przejęły siłą Dom Polski w Iwieńcu. Tego dnia zatrzymano również siedmiu działaczy ZPB jadących do Iwieńca. W reakcji na te wydarzenia PiS zaapelowało do Sikorskiego o odwołanie planowanej na koniec tygodnia wizyty Martynaua w Polsce.

W poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer przekazał ambasadorowi Białorusi w Polsce Wiktarowi Gajsionakowi _ bardzo poważne zastrzeżenia _ wobec działań sił bezpieczeństwa Białorusi.

Do Warszawy został wezwany na konsultacje ambasador Polski na Białorusi Henryk Litwin. Zaniepokojenie sytuacją ZPB wyraził także prezydentLech Kaczyński. Jak poinformowała kancelaria prezydenta, w najbliższym czasie Kaczyński chce spotkać się z szefową ZPB Andżeliką Borys.

_ - Mogę was uspokoić, że my cały czas o tym rozmawiamy, m.in. minister Sikorski rozmawiał w środę z panią Catherine Ashton. Z jednej strony w interesie Polski i także Polaków żyjących na Białorusi jest systematyczne wciąganie Białorusi w eruropejską grę. Dlatego my próbujemy skłonić Białoruś do zachowań takich bardziej typowych dla europejskiej kultury politycznej _ - powiedział Tusk.

Jak jednak zastrzegł, Polska musi też umieć _ bardzo twardo reagować, jeśli dzieją się złe rzeczy _. _ Niestety teraz jest czas na twarde słowa _ - podkreślił premier.

Tusk powiedział, że - w kwestii Białorusi - liczy na współpracę nie tylko wszystkich swoich urzędników, ale także prezydenta. _ Wiem, że tutaj się na pewno nie zawiodę, bo w tej kwestii nie ma różnicy zdań z prezydentem _ - zaznaczył.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz