Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
27.06.2009 16:19

Debiut na szczycie G-8. "Podnosi prestiż Polski"

Szef MSZ to pierwszy polski polityk, który uczestniczył w tym elitarnym spotkaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Minister spraw zagranicznychRadosław Sikorskiuważa, że zaproszenie go na szczyt państw grupy G-8 podnosi prestiż Polski. *

Szefowie dyplomacji ośmiu najbardziej wpływowych państw świata rozmawiali we włoskim Trieście przede wszystkim o sytuacji Afganistanie. Polska nie jest członkiem G-8, ale minister Radosław Sikorski jako pierwszy polski polityk został zaproszony na szczyt.

Szef naszej dypolmacji powiedział, że traktuje to jako dostrzeżenie rosnącej roli Polski na arenie międzynarodowej. W opinii Radosława Sikorskiego był to ukłon szczególnie w stronę służby wojska polskiego w Afganistanie, które stanowi jeden z większych kontyngentów na południu tego kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

Ministrowie dyskutowali o emigracji, szkolnictwie, infrastrukturze oraz rolnictwie w Afganistanie i Pakistanie.

Swoje propozycje przedstawił też Radosław Sikorski, między innymi zapraszając wspólnotę międzynarodową, szczególnie kraje muzułmańskie, do współpracy w odbudowie zabytków Ghazni. Miasto, położone na wschodzie Afganistanu, ma zostać w 2013 roku światową stolicą kultury islamskiej.

W opinii Radosława Sikorskiego firmy afgańskie powinny otrzymywać również więcej projektów rozwojowych.

Wczoraj szefowie dyplomacji państw G8rozmawiali na temat ostatnich wydarzeń w Iranie. _ - Ubolewamy, że po wyborach doszło do przemocy, która spowodowała śmierć ludzi. Apelujemy do Iranu o poszanowanie podstawowych praw człowieka, w tym wolności słowa _ - napisali ministrowie w specjalnym komunikacie.

Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz