Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do Poznania zjechali ministrowie środowiska

0
Podziel się:

Na konferencji klimatycznej ONZ rozpoczęła się sesja plenarna.

Do Poznania zjechali ministrowie środowiska
(PAP/Bogdan Borowiak)

Na konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu rozpoczęła się sesja plenarna ministrów środowiska i szefów delegacji ponad 190 krajów. Dwudniowe spotkanie ministrów kończy konferencję, trwającą od 1 grudnia w stolicy Wielkopolski.

W otwarciu sesji biorą udział między innymi prezydentLech Kaczyński, który zatrzymał się w Poznaniu w drodze na unijny szczyt w Brukseli, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon. Są też premierzy Szwecji, Gujany oraz Tuvalu. Polski rząd reprezentuje wicepremierWaldemar Pawlak.

Ministrowie z całego świata przyjechali do Poznania, aby uzgodnić kwestie, które mają stanowić fundament porozumienia na rzecz klimatu, za rok w Kopenhadze. Chodzi między innymi o redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery do 2020 roku, a także instrumenty, dzięki którym wprowadzenie takich ograniczeń będzie możliwe. Nowe porozumienie, wypracowywane od ubiegłorocznej konferencji na Bali, ma zastąpić tak zwany protokół z Kioto, który wygasa w 2012 roku.

W Poznaniu negocjatorzy i eksperci przez ostatnich dziesięć dni starali się dojść do porozumienia w kluczowych, ale też bardziej szczegółowych kwestiach. Z wczorajszych wypowiedzi przedstawicieli ONZ oraz prezydenta konferencji, ministra środowiskaMacieja Nowickiego, wynika, że nie we wszystkich sprawach udało się dojść do porozumienia.

wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)