Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad spotkał się z Katarczykami. Decyzja do niedzieli

0
Podziel się:

Minister rozmawiał o sprzedaży stoczni Qatar Investment Authority.

Grad spotkał się z Katarczykami. Decyzja do niedzieli
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

aktualizacja 13.39

Minister SkarbuAleksander Gradspotkał się z przedstawicielami Qatar Investment Authority, który zastanawia się nad przejęciem praw do zakupu majątku stoczni Gdynia i Szczecin - poinformował resort skarbu.

Spotkanie szefa resortu skarbu z przedstawicielami QIA odbyło się w czwartek późnym wieczorem. - _ Rozmowy dotyczyły zbycia majątku stoczni Szczecin i Gdynia i włączenia Qatar Investment Authority w ten projekt _ - podkreślił Maciej Wiewiór, rzecznik MSP. Dodał, że QIA podał datę 30 sierpnia jako ostateczną na poinformowanie o zaangażowaniu się w projekt przejęcia majątku stoczni.

Szef resortu skarbu wczoraj, podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że rząd i resort skarbu zrobili wszystko co było możliwe w sprawie stoczni. Dotychczasowy inwestor stoczni funduszStichting Particulier Fonds Greenrights nie wpłacił w wyznaczonym terminie pieniędzy za majątek zakładów.

_ - Zdarza się, że kupujący napotyka na takie trudności, których wcześniej nie przewidział. Proszę nie mieć pretensji do rządu, że ktoś, kto wylicytował (majątek stoczni - PAP), ma dzisiaj z jakiś powodów problemy ze zrealizowaniem do końca tego kontraktu _ - podkreślił minister.

Dodał, że jest to _ problem czysto finansowy, gospodarczy inwestora _, spowodowany trudną sytuacją w przemyśle stoczniowym; inwestor zastanawia się, czy kapitał który zaangażuje w stocznie, zwróci się w ciągu najbliższych 10-15 lat

Dziś pod domem premieraDonalda Tuskaw Sopocie stanie związkowe miasteczko.Stoczniowcy z Gdańska chcą w ten sposób przypomnieć o katastrofalnej sytuacji swoich zakładów. Ale też domagają się objęcia zwalnianych pracowników takimi samymi przywilejami jakie stoczniowa specustawa daje pracownikom zakładów w Gdyni i Szczecinie.

Tusk zapewnia, że katarski inwestor nadal jest zainteresowany

Premier Donald Tusk zapewnia, że katarski inwestor nadal jest zainteresowany stoczniami w Gdyni i Szczecinie.

Premier przyznaje jednak, że rozumie obawy katarskiego funduszu rządowego, który sprawdza w jakim stopniu inwestycja w nasz przemysł stoczniowy będzie dla niego opłacalna.

Zapytany o dymisję ministra Grada zapowiadaną w razie fiaska negocjacji stoczniowych premier zaapelował o cierpliwość.

Spółka Qatar Investment Authority zapowiedziała, że o swojej decyzji poinformuje resort skarbu najpóźniej do 30 sierpnia.

Prywatyzacyjne raporty i analizy w Money.pl
*Jest drugie dno sprawy sprzedaży stoczni? * Pieniądze za stocznie w Gdyni i Szczecinie nie wpłynęły, bo umowa z Katarczykami może mieć drugie dno. I nie chodzi tu o list związkowców, który miał zniechęcić inwestora, czy też o kryzys w branży stoczniowej, ale o ewentualny udział Katarczyków w prywatyzacji polskiej energetyki.
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko.
*Wielki prywatyzator Buzek. Grad go nie przebije * Najwięcej prywatyzował rząd Jerzego Buzka. W latach 1999-2000 pozyskano w ten sposób ponad 40 mld złotych.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)