Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Graś: Nie ma stanowiska ws. Rasmussena

0
Podziel się:

Rzecznik rządu nie potwierdza, że Polska zablokuje kandydaturę duńskiego premiera.

Graś: Nie ma stanowiska ws. Rasmussena
(PAP/Radek Pietruszka)

Rzecznik rząduPaweł Graśpodkreśla, że nie ma oficjalnego stanowiska rządu ws. kandydatury premiera Danii Andersa Fogha Rasmussena na nowego szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Graś był pytany w Radiu ZET o doniesienia _ Rzeczpospolitej _, według której _ Warszawa nie chce,by nowym szefem NATO został Rasmussen _.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie _ Rz _, _ polskie władze będą przekonywać sojuszników, że dużo lepszym kandydatem na sekretarza generalnego jest minister obrony Kanady - Peter MacKay _.

_ - Nic mi na ten temat nie wiadomo. Nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie. Wszystko rozstrzygnie się na szczycie NATO 3- 4 kwietnia i tam naprawdę zapadną ostateczne decyzje _ - powiedział Graś w Radiu ZET.

Podkreślił, że obecnie jest trzech poważnych kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego NATO. _ De facto do 3-4 kwietnia te trzy kandydatury będą w grze i ostatecznie szczyt NATO przesądzi o tym, kto nim zostanie _ - zaznaczył rzecznik rządu.

Dodał, że rząd do samego końca będzie prowadził zabiegi dyplomatyczne, żeby - jak podkreślił - _ Polska odniosła jak największe korzyści _.

Czytaj w Money.pl
*NATO nie dla Sikorskiego. Amerykanie wolą Duńczyka * Premier Danii, Anders Fogh Rasmussen, to zdaniem USA lepszy kandydat na szefa Sojuszu. Czytaj w Money.pl

Wśród kandydatów na nowego szefa NATO obok Rasmussena i MacKaya wymieniany był również minister spraw zagranicznychRadosław Sikorski. Szef MSZ powtórzył w poniedziałek, że wielokrotnie podkreślał, że nie był i nie jest kandydatem na sekretarza generalnego NATO.

Sikorski przypomniał, że decyzja o wyborze nowego szefa NATO zapada w drodze konsensusu, co oznacza, że wszystkie państwa Sojuszu, w tym Polska, muszą się na tę kandydaturę zgodzić.

Dodał, że rząd bierze obecnie aktywny udział w konsultacjach w sprawie nowego sekretarza generalnego NATO. Wśród ważnych dla polskiej strony kwestii wymienił kryteria związane _ zarówno z tradycyjną rolą Sojuszu, jaką jest zdolność do obrony jego terytorium, jak i z najważniejszą dziś operacją Sojuszu - w Afganistanie _.

| TURCJA ZAAKCEPTUJE RASMUSSENA? |
| --- |
| W poniedziałek portal EUobserver podał, że przyszłym sekretarzem generalnym NATO, mimo nieformalnego sprzeciwu Turcji, zostanie premier Danii. Turcja podważa kandydaturę 56-letniego Rasmussena z powodu jego reakcji na publikację w Danii karykatur Mahometa, a zwłaszcza ze względu na odmowę spotkania z ambasadorami krajów muzułmańskich. Według portalu, opór Ankary można będzie jednak pokonać dzięki umowie z Waszyngtonem, dotyczącej wysłania żołnierzy NATO do Afganistanu. Szef duńskiego rządu ma już prawdopodobnie poparcie W. Brytanii, Francji i Niemiec. Decyzja o wyborze nowego sekretarza generalnego sojuszu musi zostać podjęta jednomyślnie przez 26 krajów członkowskich. |

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)