Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
30.10.2007 14:01

Irak zmienia prawo po aferze z Blackwater

Rząd w Bagdadzie przyjął projekt ustawy pozbawiającej immunitetu wszystkie działające w Iraku zagraniczne firmy ochroniarskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Rząd w Bagdadzie przyjął projekt ustawy pozbawiającej immunitetu wszystkie działające w Iraku zagraniczne firmy ochroniarskie.

Władze Iraku zdecydowały się na zmianę przepisów po incydentach z udziałem zagranicznych firm ochroniarskich.

Do najgłośniejszego doszło 16 września w Bagdadzie; wówczas - jak twierdzą irackie władze - pracownicy firmy Blackwater "rozmyślnie" zabili 17 osób. Sprawę bada wspólna amerykańsko-iracka komisja. Blackwater już stracił licencję na pracę w Iraku.

Ochroniarze do kontroli

Prawo, na którym opierała się dotychczasowa działalność firm ochroniarskich zostało przyjęte w czasach tymczasowej administracji Paula Bremera. Według tych przepisów wszyscy uczestnicy zagranicznych misji wojskowych lub cywilnych nie podlegają prawodawstwu irackiemu.

ZOBACZ TAKŻE:
Blackwater zapłaci 8 mln dolarów odszkodowania?Nowa ustawa, oprócz pozbawienia obcokrajowców immunitetu, pozwala irackim służbom na przeszukiwanie ich w punktach kontrolnych i wymaga od nich - w przypadku posiadania broni - pozwolenia na nią.

Nowa ustawa teraz trafi pod obrady parlamentu.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz