Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jaruzelski
30.06.2008 10:25

Jaruzelski i Kiszczak staną przed sądem?

Sąd Apelacyjny zdecyduje, czy akt oskarżenia za stan wojenny wróci do IPN-u.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Sąd Apelacyjny ogłosi prawomocną decyzję, czy akt oskarżenia za stan wojenny wobec między innymi Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i Stanisława Kani wróci do IPN-u.

Sędziowie rozpatrują zażalenie Instytutu Pamięci Narodowej na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który na wniosek obrony zwrócił sprawę katowickiemu pionowi śledczemu IPN. Jeśli sąd drugiej instancji uchyliły tę decyzję, to proces może się wkrótce rozpocząć.

Sąd Okręgowy domaga się, by IPN uzupełnił istotne braki śledztwa. Instytut miałby między innymi powołać zespół biegłych historyków do oceny realności groźby radzieckiej interwencji w latach 1980-1981, zwrócić się do zagranicznych archiwów o dokumenty oraz przesłuchać nowych świadków, w tym Margaret Thatcher i Michaiła Gorbaczowa.

W kwietniu 2007 roku pion śledczy IPN w Katowicach skierował do sądu akt wobec dziewięciu osób - członków Rady Państwa PRL oraz Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zarzuty dotyczą między innymi kierowania i udziału w _ związku przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw _. Główni oskarżeni to generał Jaruzelski, generał Czesław Kiszczak i Stanisław Kania. Żaden z nich nie przyznaje się do zarzutów. W IPN odmówili składania wyjaśnień. Obrona twierdzi, że oskarżeni nie popełnili przestępstwa, bo działali w stanie wyższej konieczności wobec groźby radzieckiej interwencji.

Tagi: jaruzelski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz