Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kim jest Ron Asmus?

0
Podziel się:

Portal Money.pl sprawdził, kim jest tajemnicza osoba, o którą prezydent wypytywał szefa MSZ.

Kim jest Ron Asmus?
(PAP/Tomasz Gzell)

Portal Money.pl sprawdził, kim jest osoba, o którą prezydent wypytywał szefa MSZ.

Dziennik opublikował stenogramy ze spotkania prezydentaLecha Kaczyńskiegoz szefem MSZRadosławem Sikorskim. Z pytań, które, prezydent zadawał ministrowi wynika, że posądzał go o zdradę interesów Polski.W tym kontekście wielokrotnie padło pytanie o znajomość Radosława Sikorskiego z Ronem Asmusem. Sprawdziliśmy więc, kim Ron Asmus jest.

dr Ronald D. Asmus

Dyrektor Centrum Transatlantyckiego przy amerykańskiej fundacji GMF w Brukseli. W latach 1997-2000, za prezydentury Billa Clintona był zastępca podsekretarza stanu ds. europejskich w rządzie USA. Jest kawalerem orderu Krzyża Komandorskiego.

Jest ekspertem w sprawach relacji transatlantyckich, NATO, Unii Europejskiej (również pod kątem powiększania Wspólnoty i integracji europejskiej), bezpieczeństwa i obronności Europy, Turcji, Europy Środkowej i Wschodniej, regionu Morza Czarnego, Środkowego Wschodu i europejskiej polityki wobec tego regionu.

W GMF zajmuje się współpracą Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską oraz działem planowania strategicznego. Od ponad 20 lat zajmuje się współpracą transatlantycką, za co został odznaczony przez Departament Stanu USA, ale również przez rządy Szwecji, Polski, Estonii, Łotwy i Litwy.

Z wykształcenia Ron Asmus jest doktorem europeistyki, ma również tytuł magistra z dziedziny polityki Związku Radzieckiego i Europy Wschodniej zdobyte w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Na Uniwersytecie Wisconsin-Madison uzyskał licencjat z nauk politycznych. Mówi płynnie po niemiecku, zna trochę francuski i rosyjski.

źródło: gmfus.org

| Czym jest GMF |
| --- |
| German Marshall Fund of The United States to założona w 1972 roku przez Niemcy ponadpartyjna organizacja, która promuje i wspiera ideę współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Europą. Jej powołanie miało być forma podziękowania za pomoc jaką USA okazały Europie po II Wojnie Światowej - chodzi o tzw. plan Marshalla. GMF wspiera osoby i instytucje zajmujące się problemami relacji transatlantyckich, wskazuje politykom konieczność rozmów o najbardziej palących problemach w relacjach USA-UE. GMF wspiera też incjatywy mające na celu umocnienie demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Poza swoją siedzibą w Waszyngtonie organizacja ma siedem biur w Europie w: Berlinie, Bratysławie, Paryżu, Brukseli, Belgradzie, Bukareszci i Ankarze. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)