Notowania

afera hazardowa
01.02.2010 16:40

Komisja wkrótce przesłucha Sobiesiaka

Oprócz Rycha przed komisją stawi się też m.in. Leszek Miller i Przemysław Gosiewski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(quinn.anya/CC/FLickr)

W przyszłym tygodniu przed komisją śledczą do spraw wyjaśnienia tzw. afery hazardowej zeznania mają złożyć m.in.: były premierLeszek Miller(10 lutego), biznesmen branży hazardowej Ryszard Sobiesiak (11 lutego), a także były szef Komitetu Stałego Rady Ministrów i wicepremier w czasie rządów PiSPrzemysław Gosiewski(12 lutego). Posłowie mają się także spotkać z szefami ABW i CBA.

Jak poinformował przewodniczący komisji śledczej Mirosław Sekuła z PO, na poniedziałek 8 lutego zaplanowano posiedzenie poszerzonego prezydium komisji, na którym posłowie spotkają się z szefami CBA Pawłem Wojtunikiem i ABW Krzysztofem Bondarykiem.

Sekuła powiedział, że chodzi m.in. o _ rozstrzygnięcie wątpliwości, jakie powstały po przeanalizowaniu materiałów dostarczonych komisji _. Wniosek o spotkanie z szefem ABW złożył w zeszłym tygodniu wiceszef komisjiBartosz Arłukowicz(Lewica).

W zeszłym tygodniu śledczy przyjęli też wniosek posłów PiS Beaty Kempy iZbigniewa Wassermannaw sprawie wystąpienia do szefa ABW o dostarczenie komisji informacji o zgłoszeniach do Centralnej Ewidencji Operacji dwóch akcji CBA wiążących się z tzw. aferą hazardową - w szczególności daty zgłoszenia tych operacji, listy osób, które miały dostęp do tej bazy danych lub się z nią zapoznawały.

W tym tygodniu przed komisją zeznawać będą: były wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracjiGrzegorz Schetyna(3 lutego), premierDonald Tusk(4 lutego) oraz były premierJarosław Kaczyński(5 lutego).
Z informacji dotyczących harmonogramu prac komisji wynika, że w tym samym dniu co Leszek Miller (10 lutego) zeznawać ma też posłanka SLDAnita Błochowiak.

Jest ona jedną z osób, którym przypisywane jest zgłoszenie poprawki do nowelizacji ustawy hazardowej, przygotowanej w okresie rządu SLD. Poprawka obniżała podatek od automatu z pierwotnie zakładanych przez rząd 200 euro do 50 euro.

Wezwanie do stawienia się przed komisją 11 lutego wysłano też do biznesmena Jana Koska. Nie jest jednak wykluczone, że ze względu na zły stan zdrowia może zdarzyć się tak, że przedstawi on zwolnienie lekarskie i do przesłuchania tego dnia nie dojdzie.

Ponadto w kolejnym tygodniu - 18 lutego - przed komisją ma stanąć Marcin Rosół - asystent, a następnie szef gabinetu politycznegoMirosława Drzewieckiegow czasie, gdy ten pełnił funkcję ministra sportu. Jak zeznał przed komisją były szef CBAMariusz Kamiński, wszystko wskazuje na to, że to rozmowa Rosoła z córką Ryszarda Sobiesiaka Magdaleną była momentem przecieku o działaniach CBA prowadzonych wobec jej ojca, a związanych z jego kontaktami z politykami PO.

Inni wezwani świadkowie:

Czytaj więcej o komisji hazardowej
*Kapica opowiada o swojej rozmowie z Chlebowskim * - Zbyt niskie podatki były powodem gwałtownego rozwoju rynku automatów o niskich wygranych w latach 2003- 2009 - podkreśla wiceminister finansów Jacek Kapica.
*Komisja przesłuchuje Wassermanna i Kempę * Sejmowa komisja śledcza do wyjaśnienia tzw. afery hazardowej, przesłuchuje wyłączonych z jej składu posłów PiS - Beata Kempa i Zbigniew Wassermann. Posłowie PO zarzucali im wcześniejsze zaangażowanie w tworzenie ustawy hazardowej i stronniczość.
*PiS wykluczony z komisji hazardowej * Złożony przez posłów PO wniosek o ich wyłączenie poparło 3 posłów Platformy.
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: afera hazardowa, komisja, miller, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz