Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski: OKP był pierwszą brygadą wolnej Polski

0
Podziel się:

OKP zrzeszał posłów i senatorów opozycji po wyborach w 1989 roku.

Komorowski: OKP był pierwszą brygadą wolnej Polski
(PAP/Tomasz Gzell)

*Obywatelski Klub Parlamentarny był pierwszą brygadą wolnej, niepodległej Polski, mówił w Sejmie marszałekBronisław Komorowski. Byli posłowie i senatorowie Klubu spotkali się z okazji 20-tej rocznicy wolnych wyborów. *
W opinii marszałka, o sukcesie OKP świadczy fakt, że z tego klubu wywodził się jeden marszałek Sejmu, sześciu wicemarszałków, czterech wicemarszałków Senatu, trzech premierów, dwóch wicepremierów oraz dwudziestu ośmiu ministrów:

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Poseł na Sejm kontraktowy z ramienia Komitetu ObywatelskiegoJan Lityńskipodkreślił, że wtedy w parlamencie dochodziło do ostrych starć, ale - jak dodał - był to Sejm najlepiej pracujący:* *

POSŁUCHAJ JANA LITYŃSKIEGO:

Olga Krzyżanowska była wtedy wicemarszałkiem Sejmu. Wspomina, że posłowie się kłócili, ale merytorycznie. Nie tracili czasu na złośliwości:

POSŁUCHAJ OLGI KRZYŻANOWSKIEJ:
Poseł na Sejm X kadencji, były premierJan Krzysztof Bieleckipowiedział, że on i jego koledzy, nie do końca wierzyli w sukces:

POSŁUCHAJ JANA KRZYSZTOFA BIELECKIEGO:

Z kolei Ryszard Bugaj, który też był posłem Sejmu kontraktowego z ramienia OKP w sukces uwierzył kilka miesięcy wcześniej:

POSŁUCHAJ RYSZARDA BUGAJA:

W Sejmie kontraktowym Obywatelski Klub Parlamentarny miał 161 mandatów, czyli wszystkie możliwe do zdobycia. Miał też 99 na stu senatorów. Pierwszym szefem Klubu byłBronisław Geremek.

wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)