Notowania

leczenie
10.12.2009 15:18

Kopacz obiecuje pieniądze na leczenie

Minister Zdrowia: W 2010 roku szpitale i przychodnie dostaną nie mniej niż obecnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

W 2010 roku szpitale dostaną więcej pieniędzy. _ Zostało to już ustalone z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia _- zapewniłaEwa Kopacz. Minister zdrowia złożyła taką deklarację przed posiedzeniem Komisji Trójstronnej.

Ewa Kopacz zapowiedziała, że informacje, jaką kwotę dostaną szpitale w 2010 roku, zostaną podane w ciągu najbliższych dwu dni.

Podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej minister zdrowia zapewniła, że kontraktowanie świadczeń medycznych na 2010 r. będzie na poziomie nie niższym niż w tym roku. Przypomniała też, że w tym roku nie ma konkursów - podpisywane będą aneksy do umów na rok 2009.

Ewa Kopacz wezwała też szefa NFZ, by w ciągu dwóch dni przygotował korektę planu finansowego.

Szpitale nie chcą podpisywać kontraktów

Zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontrakty sprawiły, że w środę dyrektorzy siedmiu szpitali klinicznych należących do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odmówiły podpisania kontraktów na przyszły rok. Stało się to po tym, gdy okazało się, że placówki te mają otrzymać w 2010 r. ponad 40 mln zł mniej niż w roku mijającym. W 2009 r. ich kontrakty wyniosły łącznie ok. 570 mln zł.

Zadłużenie ZOZ-ów wciąż wysokie

Łączna skala zadłużenia ZOZ-ów w skali kraju to ogółem ponad 9,65 mld zł, w tym ponad 2,31 mld zobowiązań wymagalnych. W rekordowym okresie - połowie 2005 roku, było ich 3 razy więcej - 6,24 mld zł, a ogólne zadłużenie służby zdrowia wynosiło wtedy blisko 10,3 mld zł.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

*W najgorszej sytuacji szpitale kliniczne *

W Polsce funkcjonują 44 szpitale kliniczne. Tylko 11 z nich nie jest zadłużonych. Ich organem założycielskim są Akademie Medyczne. Ich zadłużenie przekroczyło 1,5 mld zł. Zobowiązania wymagalne - czyli, te które już powinny zostać spłacone - sześciu najbardziej zadłużonych wynoszą ponad 0,5 mld zł. Niestety jak na razie nie pomysłów jak placówki mogłby wyjść z długów.

Czytaj w Money.pl
*Nie będzie szybkiej komercjalizacji szpitali i przychodni * Rządowy program Ratujemy polskie szpitale (plan B) wbrew zapowiedziom nie wywołał lawiny komercjalizacji. Od kwietnia, gdy został wdrożony, nie przekształcono ani jednej placówki służby zdrowia.
*W przyszłym roku 1,5 mld złotych mniej na leczenie * Rosnące bezrobocie i obniżone pensje oznaczają mniejsze wpływy do Funduszu - przyznaje Edyta Grabowska-Woźniak z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Tagi: leczenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz