Notowania

afera hazardowa
26.11.2009 13:20

Neumann ujawnia listę świadków komisji "hazardowej"

To wiceministrowie finansów w rządach PO, PiS i SLD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*Wiceministrowie finansów odpowiedzialni za sprawy hazardu w rządach PO, PiS i SLD: Jacek Kapica, Marian Banaś, Wiesław Ciesielski i Jacek Uczkiewicz będą w przyszłym tygodniu pierwszymi świadkami komisji śledczej ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej, *

PosełSławomir Neumannz PO dodaje, że w przyszłym tygodniu przed komisją staną także zastępca dyrektora Departamentu Służby Celnej Anna Cendrowska i sekretarz Stałego Komitetu Rady Ministrów Małgorzata Hirszel.

Kapica od lutego 2008 roku jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i szefem Służby Celnej. Marian Banaś pełnił funkcję podsekretarza stanu w resorcie finansów od listopada 2005 do stycznia 2008; był również szefem Służby Cywilnej.

W przyszły czwartek śledczy mają przesłuchać Kapicę, Banasia i Ciesielskiego, a w piątek Uczkiewicza, Cendrowską i Hirszel.Uczkiewicz jako podsekretarz stanu w latach 2001 - 2004 nadzorował Departament Gier Losowych i Zakładów Wzajemnych w resorcie finansów. Ciesielski w latach 2001 - 2004 pełnił funkcję sekretarza stanu w MF i Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.

Nazwisko Cendrowskiej pojawia się w notatce z 2006 r., sporządzonej przez ówczesnego wicepremiera i szefa Komitetu Stałego Rady MinistrówPrzemysława Gosiewskiego, która trafiła do sejmowych śledczych w ostatnich dniach.

Z notatki wynika, że Cendrowska - wówczas p.o. zastępcy dyrektora departamentu Służby Celnej - i wiceszef klubu PiSKrzysztof Jurgielprzyszli do Gosiewskiego z projektem nowelizacji ustawy hazardowej.

Propozycja, którą przynieśli, zawierała m.in. rozwiązania korzystne z punktu widzenia organizatorów wideoloterii. Cendrowska - jak wynika z notatki - mówiła, że powodem chęci wniesienia tego projektu jako propozycji klubu PiS jest fakt, że departament zajmujący się grami losowymi w MF jest _ uwikłany _ i złożenie tej nowelizacji drogą rządową byłoby w związku z tym niemożliwe, a ocena tego departamentu stronnicza.

Wezwanie Hirszel ma zaś m.in. związek z tym, że podsekretarz stanu w resorcie skarbu Krzysztof Łaszkiewicz 11 maja 2009 roku zwrócił się do niej z prośbą o wycofanie z porządku obrad projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

| NOWA USTAWA HAZARDOWA |
| --- |
| Ustawa przewiduje m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami, ograniczenia w reklamie gier i wzrost podatków od hazardu. Nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń. |

Hazard w raportach Money.pl
*Legalny hazard w sieci ma dać 260 mln zł * Bukmacherzy alarmują: drakońskie podwyżki wykończą branżę.ki.
*Na hazardowej prohibicji państwo straci miliardy * Do kasy państwa nie wpłynie 3,5 mld zł z gier na automatach - szacuje Money.pl. Kolejnych setek milionów nie zarobimy na e-hazardzie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Schetyna o hazardzie: Tu jest gra w otwarte karty ]( http://news.money.pl/artykul/schetyna;o;hazardzie;tu;jest;gra;w;otwarte;karty,227,0,558051.html )
* [ Kapica: Nie będzie zakazu hazardu w internecie ]( http://manager.money.pl/news/artykul/kapica;nie;bedzie;zakazu;hazardu;w;internecie,244,0,557812.html )

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kempa i Wassermann nie zajmą się hazardem? ]( http://news.money.pl/artykul/kempa;i;wassermann;nie;zajma;sie;hazardem,11,0,561163.html )
Tagi: afera hazardowa, hazard, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz