Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa komisja zbada pracę służb III RP

0
Podziel się:

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że istnieje plan powołania specjalnej komisji przy Biurze Bezpieczeństwa Narodowego do wyjaśnienia tego, "co się w Polsce działo, z udziałem WSI i innych służb".

Nowa komisja zbada pracę służb III RP
(PAP/ Andrzej Wiktor)

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że istnieje plan powołania specjalnej komisji przy Biurze Bezpieczeństwa Narodowego do wyjaśnienia tego, "co się w Polsce działo, z udziałem WSI i innych służb".

"Taką mapę tego wszystkiego, co się w Polsce działo, czy prawie wszystkiego, w każdym razie dużej części i z udziałem WSI, i innych służb, i w ramach różnego rodzaju powiązań ze światem polityki, światem ZOBACZ TAKŻE:

przestępczym, światem mediów także, będzie można stworzyć w nieco dłuższej pracy i nawet jest taki plan powołania specjalnej komisji, sądzę, że przy Biurze Bezpieczeństwa Narodowego" - powiedział premier.

Wyjaśnił, że komisja ta miałaby badać i przedstawić" raport-mapę tych wszystkich patologicznych wydarzeń".

"Proszę pamiętać, że w tej chwili ta wiedza idzie jakby z różnych kierunków - jest szafa Lesiaka, jest WSI, ciągle nowe informacje daje IPN. Razem wziąwszy to stwarza wiele sfer takich jakby nowych informacji dotyczących
*Kaczyński: *Jest plan stworzenia komisji różnych dziedzin, a do tego mamy także i różnego rodzaju przedsięwzięcia wymiaru sprawiedliwości, które też pokazują, mam nadzieję, że z czasem także będą pokazywały publicznie, różne sprawy, które wzbogacą tę wiedzę, chociaż to będzie wiedza smutna" - powiedział.

Zdaniem J.Kaczyńskiego, to jest "smutna wiedza o III Rzeczypospolitej, ale ona musi być pokazana, bo trzeba ludziom pokazać, w jakim świecie żyli, a przede wszystkim trzeba ten świat wyeliminować".

Premier podkreślił, że trzeba stworzyć nową, lepszą Polskę, gdzie te mechanizmy takie skrajnie patologiczne, niezwykle szkodliwe i straszliwie kraj obciążające nie będą funkcjonować.

Na pytanie, czy poznamy nazwiska osób, które współpracowały z WSI i czy ZOBACZ TAKŻE:

mamy szansę na to, że akta tych służb zostaną szybko ujawnione, premier powiedział: "To zależy od Sejmu. Jeżeli Sejm przyjmie ustawę, którą zaproponował prezydent, to tak. Jeżeli nie przyjmie, to będzie z tym kłopot, bo w tej chwili procedura ujawnieniowa, jeśli chodzi o sprawy po 1989 roku, właściwie podstawy prawnej nie znajduje".

Dodał, że jest możliwość przeprowadzenia, bez Sejmu, procedury ujawnieniowej, obejmującej okres do 1989 roku, choć jest ona "dość skomplikowana". Według premiera, "w ciągu kilku tygodni coś na ten temat będziemy mogli wiedzieć", ale najważniejsza jest ustawa obejmująca okres po 1989 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)