Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"NYT": USA szykują alternatywę. Turcja zamiast Polski?

0
Podziel się:

Administracja Baracka Obamy opracowała nowe warianty obronne.

"NYT": USA szykują alternatywę. Turcja zamiast Polski?
(PAP/EPA)

_ - Administracja Baracka Obamy opracowała plany alternatywne do tarczy antyrakietowej, nie wykluczające rezygnacji z instalacji w Polsce i Czechach, co ucieszyłoby Rosję i Niemcy, ale pogorszyło relacje z amerykańskimi sojusznikami w Europie Wschodniej _ - pisze _ New York Times _.

_ - Wśród alternatyw jest rezygnacja z obiektu w Polsce lub Czechach, lub też z obu naraz, i zbudowanie zamiast tego wyrzutni oraz instalacji radarowych w Turcji lub na Bałkanach, przy jednoczesnym rozwijaniu naziemnych wersji Aegis SM3, systemu morskiej obrony antyrakietowej (...) Te zmiany (...) nie miałyby na celu udobruchania Rosji, tylko dostosowanie się do coraz większego ich zdaniem zagrożenia irańskimi rakietami krótkiego zasięgu _ - pisze _ NYT _.

Według dziennika, osoby śledzące te modyfikacje, w tym zaniepokojeni przedstawiciele władz w Europie Wschodniej, mówią, że ich zdaniem administracja szykuje się do rezygnacji z obiektów w Polsce i Czechach.

_ =-Jest jasne, że Europa Wschodnia nie jest już w epicentrum zainteresowania administracji amerykańskiej _ - cytuje dziennik rzecznika polskiego MSZ Piotra Paszkowskiego. - _ System obrony przeciwrakietowej jest obecnie rewidowany. Szanse, że znajdzie się w Polsce, wynoszą 50 proc. _.

_ NYT _ pisze, że przedstawiciele amerykańskiej administracji odrzucają zarzuty, by skorygowany system obrony przeciwrakietowej oznaczał rezygnację z zapewnienia bezpieczeństwa Europie Wschodniej.

_ - Absolutnie nie wycofujemy się ze zobowiązania obrony europejskich sojuszników przed zagrożeniem z Iranu _ - zapewnił jeden z przedstawicieli władz amerykańskich, zastrzegając swą anonimowość.

- Jednakże _ dyskusje w Huntsville (gdzie odbyła się konferencja na temat amerykańskiej obrony antyrakietowej - PAP) wywołały poruszenie wśród dyplomatów w Polsce. Przywódcy państw Europy Wschodniej obawiają się, że administracja bagatelizuje ich potrzeby w sferze bezpieczeństwa, choć, jak twierdzą, ubiegłoroczna wojna Rosji z Gruzją oraz rosnące napięcie między Rosją i Ukrainą wskazują na potrzebę silnej amerykańskiej obecności w regionie _ - pisze _ NYT _.

Gazeta cytuje przy tym dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie Sławomira Dębskiego: _ Widać, że w porównaniu z dawną administracją Busha administracja Obamy jest bardziej zainteresowana Rosją, Chinami i oczywiście Afganistanem niż Europą Wschodnią _.

Jak dodaje gazeta, koszty budowy kompleksów w Polsce i Czechach mogłyby wzrosnąć z 837 mln do miliarda dolarów - według Biura Rozliczeń Rządu kontrolującego administrację z ramienia Kongresu, które opublikowało w tym miesiącu raport na temat przygotowań do rozmieszczenia tarczy. Jeśli doliczyć do tego m.in. koszty wszystkich urządzeń w ewentualnych bazach tarczy, suma ta przekroczy 4 mln dol, podawane w szacunkach Ministerstwa Obrony USA.

_ NYT _ dodaje, że czeski parlament nie zatwierdził jeszcze porozumień dotyczących tarczy, a około 2/3 obywateli tego kraju jest przeciwnych budowie radaru w Czechach.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)