Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odpisy od PIT i CIT mają zastąpić abonament RTV

0
Podziel się

To główne założenie nowej ustawy medialnej autorstwa Lewicy.

Odpisy od PIT i CIT mają zastąpić abonament RTV
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhMlDUB

*Projekt zaprezentował wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków PrzekazuJerzy Wenderlich. *

Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział, że głównym założeniem projektu jest zmiana systemu finansowania mediów publicznych. Wprowadza ona także licencję programową, która byłaby pięcioletnim porozumieniem między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji a mediami publicznymi.

POSŁUCHAJ JERZEGO WENDERLICHA:
źródło: IAR

bEhMlDUD

Poseł SLD powiedział, że ustawa wprowadzałaby finansowanie mediów z odpisu od podatku CIT i PIT. Chodzi o stworzenie tak zwanej medialnej opłaty publicznej, czyli opłaty pochodzącej od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Według SLD, za ostatni rok podatkowy byłaby to suma około 950 milionów złotych, czyli kwota zbliżona do wpływów z abonamentu za 2007 rok.

Lewica proponuje, by do 10 procent z tych pieniędzy trafiało do mediów komercyjnych na realizację programów misyjnych, takich jak filmy dokumentalne.

Jerzy Wenderlich zapowiedział, że w najbliższych dniach projekt trafi do klubów parlamentarnych w celu konsultacji. Lewica liczy na poparcie Platformy Obywatelskiej, a także Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Wenderlich zapowiedział, że w najbliższych dniach projekt trafi do klubów parlamentarnych w celu konsultacji. Lewica liczy na poparcie Platformy Obywatelskiej, a także Prawa i Sprawiedliwości.

bEhMlDUJ

Polacy nie chcą i nie płacą abonamentu

Według szacunków Money.pl, blisko połowa gospodarstw domowych nie płaci abonamentu RTV. Średnio każde z nich jest winne radiu i telewizji ok. 600 złotych.

Gdyby abonament płacili wszyscy, którzy posiadają radia i telewizory, to w ciągu trzech ostatnich lat - starsze długi się przedawniają - media publiczne miałyby do dyspozycji 3,5 mld złotych więcej.

To pierwsza grupa zalegających z opłatami za abonament. Druga to osoby, które mają zarejestrowane radia i telewizory, ale przestały płacić.

bEhMlDUK

Źródło: KRRiT

W 2008 roku przychody z abonamentu wyniosły 726 mln zł i były one niższe o ponad 161 mln zł w porównaniu z 2007 rokiem.

TVP dostała z tego 417 mln zł, co stanowiło niewiele ponad 20 proc. wszystkich jej przychodów.

bEhMlDUL

Jeszcze gorzej było w 2009 roku. Według szacunków Rady do jej kasy miało wpłynąć tylko 500 mln zł.

KRRiT planowała przekazać ponad połowę tych środków na radio publiczne, które prawie wyłącznie utrzymuje się z abonamentowej dotacji.Ostatecznie w tym roku TVP otrzyma od KRRiT 314 mln zł. Czyli aż o jedną czwartą mniej niż przed rokiem.

_

bEhMlDUM

_

Źródło: KRRiT, TVP

Szesnaście regionalnych ośrodków telewizji publicznej z abonamentu otrzymało w 2008 roku 185 mln zł. W 2009 roku byłó to co najmniej o 35 mln zł mniej.

Raport Money.pl

bEhMlDVe
KOMENTARZE
(0)