Notowania

budżet
09.09.2008 17:35

Opozycja krytykuje budżet

PiS chce gwarancji wsparcie dla sfery publicznej, Lewica oczekuje konkretów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Opozycja krytykuje rządowy projekt budżetu. PiS chce wsparcie dla sfery publicznej, Lewica oczekuje konkretów.
Dziś rząd przyjął wstępny projekt ustawy budżetowej na 2009 roku. Sejm - jak wynika z informacji sejmowego Biura Prasowego - ma się zająć projektem budżetu na posiedzeniu rozpoczynającym się 9 października.

Szef klubu PiSPrzemysław Gosiewskizapowiedział, że jego klub poprosi rząd możliwość zapoznania się z projektem przyszłorocznego budżetu jeszcze zanim oficjalnie trafi on do Sejmu. Według niego budżet powinien być tak przygotowany, by umożliwił wsparcie _ sfery publicznej _.

Z kolei zdaniem szefa klubu LewicyWojciecha Olejniczakaw projekcie przyszłorocznego budżetu jest _ dużo zapowiedzi, a mało konkretów _.

_ - Premier zapowiadał podwyżki dla nauczycieli, nowoczesne rozwiązania związane z budżetem zadaniowym, a takich celów ten budżet nie realizuje _ - ocenia Olejniczak.

Jak mówi lider Lewicy, PiS i PO przeprowadziły wspólnie reformę podatkową (od 2009 roku stawki podatku od osób fizycznych wyniosą 18 i 32 proc.), co - według Olejniczaka - _ doprowadziło do tego, że obniżono podatki najlepiej zarabiającym i w budżecie jest o kilka miliardów mniej _. _ _

_ - I dzisiaj w budżecie brakuje pieniędzy na cele związane z edukacją, ze służbą zdrowia, z reformami, które trzeba przeprowadzić _ - podkreślił polityk SLD.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Noga: Inflacja 2,9 proc. w przyszłym roku jest niemożliwa ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/noga;inflacja;2;9;proc;w;przyszlym;roku;jest;niemozliwa,66,0,368706.html )
* [ Budżet na rok 2009 będzie oszczędny ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/budzet;na;rok;2009;bedzie;oszczedny,0,0,368640.html )

PO: Budżet trzyma wydatki w ryzach

Tymczasem szef klubu PO, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów PublicznychZbigniew Chlebowskipodkreślał, że wydatki w budżecie po raz pierwszy wzrastają zaledwie nieco ponad 2 proc. powyżej inflacji.

_ - Uważam, że to jest standard, w oparciu o który będą uchwalane budżety wszystkich instytucji. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się roszczenia wyższe niż 5-6 proc., z góry mówię, jako szef komisji finansów: na to zgody nie będzie _ - zapowiedział Chlebowski.

Dopytywany, czy w budżecie zmniejszone zostaną środki Kancelarii Prezydenta, Chlebowski odparł: _ oczekiwania dużego wzrostu nakładów na Kancelarię Prezydenta na pewno nie zyskają akceptacji komisji, bo są to, przypomnę, oczekiwania kilkunastoprocentowe _.

Wśród głównych zalet przyszłorocznego budżetu szef klubu PO wymieniał: niski deficyt, wzrost nakładów prorozwojowych - na inwestycje, na drogi, na kolej, środki na waloryzacje rent i emerytur oraz na podwyżki dla nauczycieli.

Tagi: budżet, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz