Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament nie dla skazanych prawomocnym wyrokiem

0
Podziel się:

Posłowie za wprowadzeniem zmian do konstytucji.

Parlament nie dla skazanych prawomocnym wyrokiem
(PAP/Paweł Kula)

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za wprowadzeniem do konstytucji zakazu kandydowania do Sejmu osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu.

Sejmowa komisja, która pracowała nad poselskimi projektami zmian w ustawie zasadniczej, wypracowała zapis, zgodnie z którym _ wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego _.

PosełSebastian Karpiniukw imieniu Platformy Obywatelskiej powiedział, że praca w komisji była żmudna, a dojście do consensusu trudne. Poseł podziękował wszystkim klubom za współpracę.

POSŁUCHAJ SEBASTIANA KARPINIUKA:

Prawo i Sprawiedliwość poparło przedłożenie komisji i zgłosiło do projektu dodatkową poprawkę, zakazującą kandydowania do Sejmu i Senatu byłym funkcjonariuszom służb specjalnych PRL. Szef Klubu PiSPrzemysław Gosiewskipodkreślił, że Polska potrzebuje nowej konstytucji, a nie kolejnych nowelizacji i _ dotykania pojedynczych problemów _.

Przypomniał, że PiS ma swój projekt konstytucji. Zdaniem partii, obowiązująca ustawa zasadnicza z 1997 roku to konstytucja słabego państwa, w której wiele zapisów ma charakter czysto teoretyczny.

POSŁUCHAJ PRZEMYSŁAWA GOSIEWSKIEGO:


Projekt zakazu kandydowania przestępców poparła też w imieniu Lewicy posłankaJolanta Szymanek-Deresz. Zauważyła jednak, że każde ograniczenie wolności ubiegania się o mandat tworzy wyłom w demokracji, który może być wykorzystany w celach politycznych. Nawiązując do wystąpienia Przemysława Gosiewskiego posłanka Lewicy przypomniała, że PiS nie podjął zaproponowanej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej w 2005 roku inicjatywy powołania Rady Konstytucyjnej w celu wypracowania kierunków zmian w Konstytucji.

POSŁUCHAJ JOLANTY SZYMANEK-DERESZ:

Głosowanie na zmianą Konstytucji odbędzie się prawdopodobnie pojutrze. Do jej uchwalenia Sejm potrzebuje dwóch trzecich glosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)