Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Patrioty opóźnione. Rosja i Iran ważniejsze niż Polska?

0
Podziel się:

USA boją się, że tarcza może zniweczyć porozumienie z Rosją.

Patrioty opóźnione. Rosja i Iran ważniejsze niż Polska?
(PAP/EPA)
bEEjsEwR

Amerykanie obawiają się, że rozlokowanie baterii Patriot pod Warszawą może zniweczyć porozumienie z Rosją o redukcji liczby rakiet jądrowych. I stawiają takie warunki funkcjonowania bazy w Polsce, których nie może przyjąć rząd.

_ Dziennik _ przypomina, że rozmowy o zasadach stacjonowania wojsk USA powinny być już na finiszu. To warunek, aby jeszcze w tym roku w Wesołej pod Warszawą stanęły Patrioty. Porozumienie musi ratyfikować Sejm. Potem amerykańscy wojskowi potrzebują 90 dni na przeniesienie rakiet z bazy w Niemczech do Polski.

Z informacji _ Dziennika _ wynika, że warunki przedstawione przez USA przypominają te, które Waszyngton narzucił po wojnie Niemcom i Japończykom przy tworzeniu w tych krajach swoich baz.

bEEjsEwT

Amerykanie nie zgadzają się na przykład, aby polskie sądy karały ich żołnierzy za przestępstwa kryminalne popełnione poza służbą, nie chcą też płacić podatku VAT od usług zamówionych na potrzeby bazy w naszym kraju.

Według _ Dziennika _ prawdziwy powód impasu może być jednak poważniejszy. Nasi dyplomaci przyznają, że Waszyngton wcale nie jest zainteresowany szybkim porozumieniem z Polską - nie tylko w sprawie bazy patriotów, ale też tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

bEEjsEwZ

Barack Obama woli poczekać przynajmniej do grudnia, kiedy ma zostać zawarte z Rosją porozumienie START. A także zobaczyć, czy uda się pokojowo rozwiązać spór z Iranem. Rozlokowanie amerykańskich żołnierzy w Polsce Moskwa i Teheran mogłyby uznać za prowokację.

ZOBACZ TAKŻE:

bEEjsExu
KOMENTARZE
(0)