Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS chce komisji ws. Olewnika

0
Podziel się

Posłanka Beata Kempa uważa, że wyjaśnienie tej sprawy przywróci wiarę w państwo.

PiS chce komisji ws. Olewnika
(PAP/Paweł Kula)
bDnswxsl

Posłowie PiS złożyli wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania okoliczności uprowadzenia i tragicznej śmierci Krzysztofa Olewnika.

W projekcie uchwały napisano, że do zakresu działań komisji należy zbadanie prawidłowości działań policji, prokuratury oraz między innymi ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

W uzasadnieniu wniosku o powołanie komisji śledczej posłowie PiS wymienili kilkanaście zaniedbań i nieprawidłowości dotyczących sposobu prowadzenia śledztwa.

bDnswxsn

Są wśród nich nieprawidłowe zabezpieczenie śladów, nie sprawdzenie anonimu wskazującego porywaczy, i lansowanie tezy o samouprowadzeniu Krzysztofa Olewnika.

ZOBACZ TAKŻE:

Krzysztof Olewnik został uprowadzony ze swojego domu w październiku 2001 roku, przez dwa lata był przetrzymywany przez porywaczy, po czym we wrześniu 2003 roku, mimo przekazania okupu, został zamordowanyWnioskodawcy zwracają też uwagę, że podczas pobytu w areszcie przywódca porywaczy i jeden z morderców popełnili w niewyjaśnionych okolicznościach samobójstwo.

bDnswxst

Przypominają też zarzuty rodziny Olewników wobec osób sprawujących wysokie funkcje: ówczesnego szefa MSWiARyszarda Kaliszai ówczesnego wiceministra sprawiedliwości, a obecnie prokuratora krajowego Marka Staszaka.

Zdaniem posłów PiS powołanie komisji śledczej jest konieczne dla ujawnienia zleceniodawców porwania, wskazania osób odpowiedzialnych za liczne zaniedbania oraz wyciągnięcia wniosków na przyszłość. PosłowieBeata KempaiAndrzej Derapodkreślili, że chodzi też o przywrócenie wiary w polskie państwo.

Klub PiS zaapelował do marszałka Sejmu i wszystkich klubów o poparcie projektu uchwały. Obecnie w Sejmie pracują dwie komisje śledcze: do wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy i do zbadania nacisków na organy wymiaru sprawiedliwości w okresie rządów PiS.

bDnswxsO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)