Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO porozumiała się z SLD. Będzie nowe ustawa medialna

0
Podziel się:

Projekt ustawy ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu.

PO porozumiała się z SLD. Będzie nowe ustawa medialna
(PAP/ITAR TASS)

Projekt ustawy medialnej prawdopodobnie w przyszłym tygodniu trafi do marszałka Sejmu - poinformował PAP wiceszef POWaldy Dzikowski. Politycy PO i SLD zapewniają, że - w sprawie ustawy medialnej - porozumienie jest bardzo blisko, a do ustalenia zostały drobne kwestie.

_ - Nie zapadły jeszcze ostateczne ustalenia w sprawie ustawy medialnej, ale kierunek zmian został praktycznie uzgodniony _ - przyznał szef klubu POZbigniew Chlebowski. Ocenił, że projekt może być gotowy w przyszłym tygodniu, ale - jak zastrzegł - nie jest to przesądzone.

Według polityków PO, porozumienie przewiduje likwidację abonamentu i powołanie funduszu misji publicznej w ramach budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zostanie też powołana nowa KRRiT - wybrana w oparciu o nowe kryteria, wymagania, rekomendacje.

Szef sejmowego klubu LewicyWojciech Olejniczaktłumaczył, że finansowanie mediów publicznych w ramach budżetu KRRiT sprzyja _ bardziej czytelnym relacjom między podatnikiem, rządem, mediami. _- _ Dlatego zaproponowaliśmy bardziej czytelne rozwiązanie - to jest budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która dysponowałaby pieniędzmi na misję prowadzoną przez telewizję i radio _ - mówił Olejniczak.

Według Chlebowskiego, _ wszystko wskazuje na to _, iż ośrodki regionalne radia i telewizji będą funkcjonowały oddzielnie. Wcześniej PO chciał ich oddzielenia.

Platforma zgodziła się na postulat, aby członków KRRiT było siedmiu - trzech ma wskazywać Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent. Lewica początkowo opowiadała się za rozszerzeniem składu obecnej pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do 11 osób, jednak ostatecznie akceptację zyskała propozycję, by miała ona 7 członków.

Politycy Lewicy argumentowali, że - skoro Rada dostaje nowe zadania, uzasadnione jest powołanie jej w nowym powiększonym gronie. _ _

_ - Skoro zmienia się radykalnie zadanie KRRiT, jesteśmy tutaj prawie pewni, że to nie będzie złamaniem konstytucji. Wtedy można dokonać w całości zmiany Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji _ - mówił szef SLDGrzegorz Napieralski.

Największe rozbieżności w rozmowach z Lewicą dotyczyły właśnie kwestii finansowania mediów publicznych.

Pieniądze na licencję programową i fundusz misji publicznej mają pochodzić z budżetu państwa - mają być zapisane w budżecie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Według przedstawicieli PO, nie ma jeszcze zgody z Lewicą na wysokość budżetu KRRiT. Chlebowski ocenił, że prawdopodobnie będzie to kwota na poziomie wpływu z abonamentu w 2007 roku.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)