Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla szpitali nie wymaga zgody Uni

0
Podziel się:

Chodzi o 2,7 mld pomocy, którą mają otrzymać szpitale przekształcające się w spółki.

Pomoc dla szpitali nie wymaga zgody Uni
(PAP/Piotr Polak)

*Urząd Komitetu Integracji Europejskiej stoi na stanowisku, że pomoc publiczna dla szpitali przekształcanych w spółki prawa handlowego nie wymaga zgody Komisji Europejskiej - poinformował marszałek SejmuBronisław Komorowski. *

Marszałek spotkał się w tej sprawie z przewodniczącym sejmowej komisji zdrowiaBolesławem Piechą(PiS). Piecha powiedział w sobotniej rozmowie z PAP, że z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych wynika, że wejście w życie planów PO, dotyczących obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe, może wymagać zgody UE.

Chodzi o pomoc publiczną, którą zgodnie z projektem ustawy PO mają otrzymać szpitale przekształcające się w spółki prawa handlowego (łącznie 2,7 mld zł). Wsparcie ma polegać m.in. na umorzeniu zobowiązań publicznoprawnych oraz poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa przy zaciąganiu kredytów.

Komorowski powiedział PAP, że poinformował Piechę, iż zgodnie ze stanowiskiem UKIE _ nie wchodzi w grę potrzeba notyfikacji _.

_ To rozwiązuje sprawę, dlatego że nikt w kraju tak jak UKIE, nie orientuje się jaka może być reakcja Komisji Europejskiej. Uważam, że sprawę to zamyka i rozstrzyga w sposób ostateczny _ - podkreślił marszałek.

Dodał także, że rząd zamierza przesłać do Sejmu poprawki do projektu dotyczącego pomocy publicznej dla szpitali, które zostały przygotowane w porozumieniu z UKIE. Komorowski zaznaczył, że skieruje je do komisji zdrowia.

Z kolei Piecha powiedział PAP po spotkaniu z Komorowskim, że dysponuje opiniami, z których wynika, iż pomoc publiczna dla przekształcanych szpitali może wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej. Dodał, że podobnie uważają sejmowi eksperci.

_ Sprawa nie jest tak jednoznaczna jak przedstawia ją marszałek. Teraz on bierze pełną odpowiedzialność za projekt ustawy dotyczącej pomocy publicznej dla szpitali. Rząd umywa ręce, gdyż jest to projekt poselski _ - podkreślił przewodniczący komisji zdrowia.

Piecha dodał, że oczekuje jeszcze na opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z programem oddłużenia zapisanym w projektach ustaw zgłoszonych przez PO państwo przejmie 2,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych przekształcających się szpitali, co stanowi jedną trzecią całkowitego zadłużenia na dzień 31 grudnia 2007 r. Po wejściu w życie ustawy o zoz-ach (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.) przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla przekształconych placówek. (PAP)

pro/ stk/ wkr/ jra/

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)