Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie o zmianie szefa klubu PiS: Bez rewolucji

0
Podziel się:

Zdaniem politologów, zastąpienie Przemysława Gosiewskiego przez Grażynę Gęsicką motywowane było m.in. względami wizerunkowymi.

Posłowie o zmianie szefa klubu PiS: Bez rewolucji
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Według posłów PiS nie należy spodziewać się rewolucji w działaniu klubu, którym od środy kierujeGrażyna Gęsicka. Zmiana szefa klubu odbyła się niespodziewanie dla opinii publicznej i wielu parlamentarzystów PiS-u. Zdaniem politologów motywowana była m.in. względami wizerunkowymi.

Dotychczasowy przewodniczący klubu PiS Przemysław Gosiewski, który w środę podczas jego posiedzenia złożył rezygnację z pełnionej funkcji, pokieruje pracami partyjnego Zespołu Pracy Państwowej, a na sobotnim posiedzeniu Rady Politycznej partii wysunięta zostanie jego kandydatura na wiceprezesa PiS.

O tym, że Gosiewski przestanie kierować klubem PiS, media donosiły w ubiegłym roku kilkakrotnie; powodem takiej zmiany - według mediów - miała być m.in. chęć poprawienia wizerunku partii i twardy styl rządzenia klubem przez Gosiewskiego, co miało nie podobać się wielu posłom. Do zmiany na stanowisku szefa klubu jednak nie dochodziło.
Według nieoficjalnych informacji, decyzja w sprawie zmiany na stanowisku szefa klubu nastąpiła przed kilkoma tygodniami, była jednak trzymana w tajemnicy i nie _ przeciekła _ do mediów.

Nieoficjalnie mówi się też, że _ roszada _ w ugrupowaniu służyć ma poprawieniu jego wizerunku w związku ze zbliżającą się kampanią wyborczą.

Grażyna Gęsicka, która zastąpiła Gosiewskiego, była ministrem rozwoju regionalnego w rządzie PiS; wcześniej doradzała Platformie Obywatelskiej. J.Kaczyński podkreślał w środę, że Gęsicka _ kierowała już wieloma instytucjami, w tym ministerstwami _ i jest _ osobą, która znakomicie zna sprawy państwa, w tym sprawy gospodarki _. Dodał, że rozpatrując tę kandydaturę brał pod uwagę również jej _ piękny życiorys _.

PiS: Rewolucji nie będzie

Radykalnych zmian w działaniu klubu w związku ze zmianą na stanowisku jego szefa nie spodziewa się wiceprezes PiSAdam Lipiński._ - Nie sądzę by były jakieś radykalne zmiany, to jest raczej kontynuacja tego, co było, klub działał bardzo dobrze i mam nadzieję, że będzie działał bardzo dobrze _ - powiedział Lipiński. Podkreślił, że _ gros spraw zostało przesuniętych poza klub i będzie się działo _ w ramach Zespołu Pracy Państwowej, którym kierować ma Gosiewski.

Prezes PiSJarosław Kaczyńskimówił, że decyzja o zmianie na stanowisku szefa klubu była trudna. _ - Przemysław Gosiewski był doskonałym szefem klubu, niezwykle energicznym, znakomitym organizacyjnie i merytorycznie _ - stwierdził. Według J. Kaczyńskiego, Gosiewski cieszył się wśród parlamentarzystów PiS _ wielkim autorytetem i sympatią mimo niełatwego usposobienia _.

Jeden z liderów PiS,Joachim Brudzińskipytany w TVN24 na czym polegał _ trudny charakter _ Gosiewskiego, odpowiedział: _ proszę pytać tych wszystkich, których Przemek do roboty gonił, a potrafił to robić. Nadawał takie tempo, że podejrzewam również i Jarosław Kaczyński czasami bywał porwany entuzjazmem i pracowitością Przemysława Gosiewskiego _.

PiS chce zmienić twarz?

PO i Lewica uważają, że Przemysław Gosiewski tak naprawdę został zdegradowany w związku tym, że był zaangażowany w prace nad ustawą o grach w czasie rządów PiS.

Według posłaSebastiana Karpiniukanie chodzi wcale o przedwyborcze wzmożenie działań w PiS ale o to, że prezes Kaczyński uznał, że Przemysław Gosiewski jest _ nie do obrony _ przed komisją hazardową.

Miskiewicz: Nowe w PiS, czyli o leczeniu grypy gruźlicą
Tymczasem prof. Andrzej Rychard z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN jest zdania, że zmiana na stanowisku szefa klubu PiS jest _ rodzajem przegrupowania w kierownictwie w związku ze zbliżającą się kampanią wyborczą _. Według niego, może chodzić o to, by twarzą PiS-u, stała się _ twarz po pierwsze mniej zużyta, po drugie dobrze kojarzona _.

_ - Myślę tutaj o twarzy pani Grażyny Gęsickiej, która jest uważana przez rozmaitych komentatorów za element pozytywnego kapitału PiS-u _ - powiedział Rychard. _ Natomiast Gosiewski ze swoją skłonnością do absolutnej lojalności i takiego, powiedzmy sobie, nie zawsze dobrego prezentowania się w mediach, staje się kimś wcale nie mniej ważnym, ale jednocześnie być może mniej publicznie widocznym _ - uważa socjolog.

W ocenie dr Jarosława Flisa, socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gosiewski jest postrzegany jako osoba, która utrudnia _ przesunięcie PiS-u w stronę centrum _, ponieważ jest _ jednoznacznie kojarzony z Radiem Maryja i z PiS-em walczącym raczej o elektorat tzw. ściany wschodniej _.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)