Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier już zdecydował, kto go zastąpi w Davos

0
Podziel się

Szef MSZ będzie reprezentował rząd na Światowym Forum Ekonomicznym.

Premier już zdecydował, kto go zastąpi w Davos
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bCXzmraZ

Szef MSZRadosław Sikorskibędzie reprezentował rząd na styczniowym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos - poinformował resort spraw zagranicznych. Taką decyzję podjął premierDonald Tusk, który sam w forum uczestniczyć nie będzie.

Do Davos 28 stycznia wybiera się natomiast prezydentLech Kaczyński, pierwszy raz odkąd objął prezydenturę. W Forum będzie uczestniczył też prezes NBP Sławomir Skrzypek.

MSZ informuje, że Sikorski potwierdził swój udział w dwóch sesjach podczas forum.

bCXzmrbb

Pierwsza ma dotyczyć problemu _ Przywracania pokoju i stabilizacji w Afganistanie _ i mają w niej wziąć udział m.in. prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz ministrowie spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner, Wielkiej Brytanii David Miliband i Niemiec Guido Westerwelle. Oczekiwany jest również udział premiera Pakistanu Yousafa R. Gillaniego oraz sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Druga sesja z udziałem szefa polskiej dyplomacji - jak podaje MSZ - skupi się na kwestii _ Roli Europy w globalnym świecie _. Planowany jest udział m.in. prezydenta Łotwy Valdisa Zatlersa, wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Belgii Stevena Vanackere, komisarz ds. handlu, polityki sąsiedztwa i pomocy europejskiej Benito Ferrero-Waldner oraz minister ds. rozwoju ekonomicznego Rosji Elwiry Nabiulliny.

Resort spraw zagranicznych informuje, że szczegóły udziału Sikorskiego w innych panelach dyskusyjnych są obecnie w trakcie ustalania. W czasie trwania forum szef MSZ ma odbyć też kilka rozmów dwustronnych.

bCXzmrbh

W ubiegłym roku to Donald Tusk reprezentował Polskę w Davos (towarzyszyli mu minister finansów Jacek Rostowski oraz prezes NBP). Premier rozmawiał w Davos m.in. z premierem Rosji Władimirem Putinem, a także z premierem Kataru szejkiem Hamadem Bin Jassim Bar Jar Al-Tani.

Szef Deutsche Banku mówi o tym co będzie najważniejsze w tym roku w Davos (ang.):

W 2008 roku w Davos zabrakło zarówno premiera, jak i prezydenta. Tusk tłumaczył, że jego nieobecność wiązała się z napiętym terminarzem. Kancelaria Prezydenta nie komentowała wówczas nieobecności Lecha Kaczyńskiego w Davos.

Także trzy lata temu na forum nie pojechał ani Lech Kaczyński, ani ówczesny premierJarosław Kaczyński. W 2006 roku reprezentował Polskę ówczesny premierKazimierz Marcinkiewicz. W przeszłości co roku do Davos jeździł prezydentAleksander Kwaśniewski.

bCXzmrbC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)