Notowania

prezydent
10.10.2008 08:20

Prezydent kontra premier. Znowu wojna o szczyt UE

Rząd nie może zabronić prezydentowi udziału w szczycie - mówi Piotr Kownacki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*Mimo uchwały przyjętej przez rząd prezydent zamierza pojechać na zbliżający się szczyt Unii Europejskiej. *

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki powiedział portalowi tvp.info, że rząd nie może zabronić prezydentowi udziału w szczycie. Kownacki ma jednak nadzieję, że premierDonald Tuskwycofa się z tego pomysłu. Zdaniem szefa Kancelarii Prezydenta pomysł, aby przyjąć uchwałę zabraniającą prezydentowi udziału w szczycie podpowiedzieli premierowi jego doradcy do spraw wizerunku. _ Ostatnio słucha ich chyba zbyt często _ - powiedział Kownacki tvp.info.

_ - Wydawało mi się, że kwestia składu polskiej delegacji została wyjaśniona przy okazji ostatniego szczytu w sprawie Gruzji - dodał szef Kancelarii Prezydenta. Kownacki nie wyobraża sobie sytuacji, że prezydent poleci na szczyt osobnym samolotem. Podkreśla, że to niepotrzebnie podwoiłoby koszty wyjazdu. - Prezydent i premier będą podróżować wspólnie - _zapewnia Kownacki.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w myśl której to premier będzie wyznaczał skład polskiej delegacji na szczyt Unii Europejskiej. Informację taką przekazał w TVN24 minister spraw zagranicznychRadosław Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji powołał się na opinie niewymienionych z nazwiska ekspertów, z których ma wynikać, że prezydent nie może uczestniczyć w szczycie Wspólnoty wbrew Radzie Ministrów.

Wcześniej prezydentLech Kaczyńskimówił, że prawo uczestnictwa w szczycie, zawsze w charakterze przewodniczącego delegacji, daje mu konstytucja. Nie wykluczył też, że weźmie udział w najbliższym szczycie UE, gdyż mają być na nim poruszane kwestie Traktatu Lizbońskiego i sytuacji w Gruzji.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Szykuje się kolejna awantura prezydenta z premierem ]( http://news.money.pl/artykul/szykuje;sie;kolejna;awantura;prezydenta;z;premierem,239,0,375791.html )
* [ Prezydent jedzie na szczyt UE? Premier nic nie wie ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;jedzie;na;szczyt;ue;premier;nic;nie;wie,7,0,375559.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: prezydent, wiadomości, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz