Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent kontra premier. Znowu wojna o szczyt UE

0
Podziel się

Rząd nie może zabronić prezydentowi udziału w szczycie - mówi Piotr Kownacki.

Prezydent kontra premier. Znowu wojna o szczyt UE
(PAP/Leszek Szymański)
bDeBHHkR

Mimo uchwały przyjętej przez rząd prezydent zamierza pojechać na zbliżający się szczyt Unii Europejskiej.

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki powiedział portalowi tvp.info, że rząd nie może zabronić prezydentowi udziału w szczycie. Kownacki ma jednak nadzieję, że premierDonald Tuskwycofa się z tego pomysłu. Zdaniem szefa Kancelarii Prezydenta pomysł, aby przyjąć uchwałę zabraniającą prezydentowi udziału w szczycie podpowiedzieli premierowi jego doradcy do spraw wizerunku. _ Ostatnio słucha ich chyba zbyt często _ - powiedział Kownacki tvp.info.

_ - Wydawało mi się, że kwestia składu polskiej delegacji została wyjaśniona przy okazji ostatniego szczytu w sprawie Gruzji - dodał szef Kancelarii Prezydenta. Kownacki nie wyobraża sobie sytuacji, że prezydent poleci na szczyt osobnym samolotem. Podkreśla, że to niepotrzebnie podwoiłoby koszty wyjazdu. - Prezydent i premier będą podróżować wspólnie - _zapewnia Kownacki.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w myśl której to premier będzie wyznaczał skład polskiej delegacji na szczyt Unii Europejskiej. Informację taką przekazał w TVN24 minister spraw zagranicznychRadosław Sikorski.

bDeBHHkT

Szef polskiej dyplomacji powołał się na opinie niewymienionych z nazwiska ekspertów, z których ma wynikać, że prezydent nie może uczestniczyć w szczycie Wspólnoty wbrew Radzie Ministrów.

Wcześniej prezydentLech Kaczyńskimówił, że prawo uczestnictwa w szczycie, zawsze w charakterze przewodniczącego delegacji, daje mu konstytucja. Nie wykluczył też, że weźmie udział w najbliższym szczycie UE, gdyż mają być na nim poruszane kwestie Traktatu Lizbońskiego i sytuacji w Gruzji.

bDeBHHlu
wiadomości
polityka
KOMENTARZE
(0)