Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent leci na kolejny szczyt

0
Podziel się:

Prezydent ma nadzieję, że w spotkaniu weźmie udział także Donald Tusk.

Prezydent leci na kolejny szczyt
(PAP/EPA)

PrezydentLech Kaczyńskipoinformował rząd o zamiarze wzięcia udziału w szczycie UE w Brukseli, zaplanowanym na 11 i 12 grudnia - podało prezydenckie biuro prasowe. W tej sprawie zostało wysłane pismo do kancelarii premiera.

Według biura prasowego Kancelarii Prezydenta, w piśmie prezydent wyraził nadzieję, że w grudniowym spotkaniu przywódców państw i rządów Unii weźmie udział także premierDonald Tusk.

Biuro prasowe rozesłało już do dziennikarzy program pobytu Lecha Kaczyńskiego w Brukseli. Przewiduje on m.in. spotkanie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem oraz udział prezydenta w dwóch sesjach roboczych Rady Europejskiej i w kolacji.

Wczesnym popołudniem w Ustce szef gabinetu politycznego szefa rząduSławomir Nowakpowiedział dziennikarzom, że podczas szczytu UE _ Polska na pewno będzie reprezentowana przez premiera _. _ Nie wiem co do pana prezydenta _ - zaznaczył Nowak.

Pod koniec listopada premier zapowiedział już jednak, że chciałby _ w zgodzie i harmonii z prezydentem _ uczestniczyć w grudniowym szczycie Unii, jeśli - jak dodał - Lech Kaczyński postanowi _ dalej wyjeżdżać na szczyty europejskie _. W grudniu zaś Tusk nawiązując do sporu z prezydentem o wyjazd na październikowy szczyt UE, podkreślił, że zrobi wszystko, by uniknąć kolejnych _ gorszących scen _.

_ Zrobię wszystko, żeby prezydent w możliwie komfortowych warunkach uczestniczył w szczycie w Brukseli, jeśli będzie konsekwentnie stał na stanowisku, że musi tam być _ - oświadczył premier na początku grudnia.

Natomiast szef polskiej dyplomacjiRadosław Sikorskiwyraził w ubiegłym tygodniu opinię, że tematyka tego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli jest _ wybitnie rządowa _, dlatego - jak ocenił - prezydent _ pochopnie _ chce jechać na ten szczyt.

Jednocześnie rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował PAP, że resort przekazał Kancelarii Prezydenta pierwszą część materiałów dotyczących szczytu UE. Jak zapowiedział Paszkowski, w tym tygodniu - _ bliżej terminu _ rozpoczęcia spotkania - materiały zostaną uzupełnione o wyniki sobotniego spotkania w Gdańsku z udziałem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, a także poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

Z kolei prezydent podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Azji powtórzył, że chciałby przed wyjazdem na szczyt spotkać się z premierem, aby porozmawiać o pakiecie klimatyczno-energetycznym.

_ Mam nadzieję, że się spotkamy głównie w sprawie pakietu klimatycznego, bo są tam (na szczycie UE - PAP) też dwa tematy czysto prezydenckie - Traktat Lizboński (...) i sprawa nowej architektury bezpieczeństwa w Europie _ - mówił Lech Kaczyński.

Nowak pytany rano w TVN24 o takie spotkanie, zwrócił uwagę, że do takich rozmów prezydenta z premierem zawsze przed Rada Europejską dochodziło niezależnie od tego, czy Lech Kaczyński jechał, czy nie. Jak dodał jednak nie pamięta całego kalendarza (premiera) i nie wie też, kiedy _ pan prezydent może _. _ Więc to przede wszystkim są ograniczenia pana prezydenta _ - ocenił.

Na szczycie UE mają zapaść decyzje w sprawie pakietu klimatyczno- energetycznego.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)