Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
17.06.2007 09:03

Prezydent nic nie wskórał w Berlinie

Lechowi Kaczyńskiemu nie udało się przekonać kanclerz Niemiec Angeli Merkel do wprowadzenia pierwiastkowego systemu ważenia głosów w Radzie UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radosław Pietruszka)

W sprawie systemu ważenia głosów w Radzie Unii Europejskiej Polska i Niemcy pozostają przy swoich zdaniach - powiedział prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Prezydent przed północą powrócił z Berlina do Warszawy.

"Na razie pozostaliśmy przy swoich zdaniach, jednak z przekonaniem, że trzeba szukać sukcesu w przyszły czwartek i piątek" - powiedział prezydent na pokładzie samolotu.

Lech Kaczyński podkreślił, że atmosfera rozmowy z Angelą Merkel była bardzo dobra. Prezydent przekazał pani kanclerz, że rozwiązanie proponowane przez Polskę jest już propozycją kompromisową.

_ Polska chce wprowadzenia pierwiastkowego systemu ważenia głosów w Radzie Unii Europejskiej; Niemcy opowiadają się za systemem podwójnej większości. _ Prezydent ma nadzieję, że podczas Brukselskiego szczytu zostanie znalezione rozwiązanie, które usatysfakcjonuje nasz kraj. Jego zdaniem jest szansa na to, aby w projekcie mandatu na Konferencję Międzyrządową został wpisany sposób ważenia głosów, tak, aby podczas konferencji mogła się odbyć dyskusja w tej sprawie. Podkreślił jednak, że ostateczną wersję projektu poznamy 19 czerwca.

W przekonaniu Lecha Kaczyńskiego, głosowania w Radzie Unii Europejskiej będą miały w przyszłości większe znaczenie, niż jest to teraz, stąd bierze się tak zdecydowane stanowisko Polski.

Prezydent starał się przekonać Angelę Merkel do konieczności wypracowania przez wszystkie kraje członkowskie Unii nowego porozumienia w tej kwestii.

Tagi: prezydent, merkel, unia europejska, niemcy, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz