Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
02.06.2007 06:56

Rząd chce odzyskać Polonię ze Wschodu i Zachodu

Rząd chce przywrócić obywatelstwo Polakom, którzy utracili je z powodów politycznych i zezwolić na bezpłatny wjazd do Polski rodakom zza wschodniej granicy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przywrócenie obywatelstwa Polakom, którzy utracili je z powodów politycznych i zgoda na bezpłatny wjazd do Polski dla rodaków zza wschodniej granicy, to cele nowego projektu rządu, pisze "Rzeczpospolita".

Próby uregulowania spraw Polonii są podejmowane od lat 90-tych, jednak nie uchwalono w tej sprawie żadnych ustaw. Specjalny zespół przy Kancelarii Premiera kończy własnię pracę nad pakietem ustaw w tej sprawie. "Rzeczpospolita" pisze, że jedną z nich ma być ustawa o obywatelstwie, która w ciągu najbliższych tygodni ma trafić do prezydenta.

Projekt ustawy jest odpowiedzią na apele zachodnich środowisk polonijnych. Dziś osoby, które utraciły obywatelstwo muszą się o nie ubiegać od nowa. Dlatego w projekcie pojawiła się instytucja: przywrócenie obywatelstwa. Osoby, których to dotknęło, będą musiały tylko złożyć odpowiedni wniosek do konsula. W przyszłości przewidziane będzie posiadanie podwójnego obywatelstwa.

Druga część pakietu ma dotyczyć Polaków ze Wschodu. Tak zwana Karta Polaka ma potwierdzać przynależność do narodu polskiego. Dzięki niej ułatwiony zostanie wjazd do kraju. "Rzeczpospolita" informuje również, że karta będzie umożliwiać między innymi bezpłatne studia i ochronę medyczną w Polsce.

Tagi: rząd, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz