Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
telewizja
21.12.2009 12:40

Skarb Państwa odcina się od nowych władz TVP

Ministerstwo: Jesteśmy im przeciwni, obawiamy się o finansową przyszłość spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Ministerstwo Skarbu Państwa odcina się od wyboru nowego prezesa i zarządu TVP. _ - Wybór Romualda Orła jest czysto polityczny _- oświadczył przedstawiciel resortu. *

Na zdjęciu Romuald Orzeł, nowy prezes TVP SA

Rada Nadzorcza TVP w nocy z piątku na sobotę wybrała nowy zarząd spółki. Prezesem został Romuald Orzeł, wiceprezesami zostali: Przemysław Tejkowski, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.

_ - Chcielibyśmy zgłosić nasze votum separatum. Nasz przedstawiciel sprzeciwiał się formie wyboru i warunkom konkursu _ - powiedział Piotr Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa. _ Trzeba pamiętać, że wyboru dokonuje dziewięcioosobowa rada, w której jest tylko jeden przedstawiciel MSP. W związku z tym z niepokojem patrzymy w przyszłość spółki, szczególnie biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się znajduje, również finansową _ - dodał Wewiór.

POSŁUCHAJ PIOTRA WEWIÓRA:

Nowy zarząd został wybrany na dokończenie kadencji zapoczątkowanej jeszcze w 2006 r. przez Jana Dworaka, a także na nową kadencję.

Piątkowe posiedzenie Rady Nadzorczej było czwartym z kolei, na którym wybierano członków zarządu TVP. Poprzednie trzy narady nie przynosiły efektu, z każdym dniem przybywały kolejne medialne spekulacje na temat konfliktu w Radzie Nadzorczej. Z każdym dniem zmieniał się też zestaw kandydatów, mających szanse na zajęcie fotela w zarządzie.

Romuald Orzeł: Były dziennikarz i menadżer

Pracował w prasie regionalnej na Wybrzeżu, gdzie był reporterem, redaktorem prowadzącym, wydawcą i redaktorem naczelnym. Był członkiem zespołu projektującego i koordynującego połączenie Wieczoru Wybrzeża z Dziennikiem Bałtyckim, w wyniku którego powstała największa gazeta na Pomorzu Dziennik Bałtycki.
Odpowiadał za przygotowanie i przeprowadzenie fuzji Trybuny Śląskiej i Gazety Zachodniej, w efekcie której powstał dziennik regionalny Gazeta Zachodnia. W latach 2005-2009 był prezesem spółki Media-SKOK. W tym czasie był także wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika ekonomicznego Gazeta Bankowa. Ma 46 lat.

Telewizja nad finansową przepaścią

*200 mln zł - taką stratę finansową zanotować ma TVP na koniec 2009 r. *Według władz telewizji 200 mln zł straty złożyły się: spadające wpływy z abonamentu rtv oraz _ dyskryminujące _ przepisy, które ograniczają emisję reklam w TVP i nie zezwalają na przerywanie nimi programów.

Według wyliczeń TVP, przyszłoroczne wpływy z abonamentu pokryją tylko 7 procent kosztów funkcjonowania telewizji publicznej.
_ _

Jak wskazuje TVP, wpływy z abonamentu zaczęły gwałtownie spadać w 2007 r. - wówczas telewizja otrzymywała ponad 500 mln zł, zarejestrowano też blisko 250 tys. nowych odbiorników.

W 2008 r. abonament dla TVP wyniósł już ok. 460 mln zł, a nowych odbiorników zarejestrowano ok. 35 tys. Od początku 2009 r. wpływy abonamentowe TVP topnieją już w drastycznym tempie, do ok. 200 mln zł. Prognoza na rok 2010 zakłada zaś między 90, a 120 mln zł.

Od dwóch lat topnieją też przychody TVP. Na koniec tego roku prognozuje się 1,5 mld zł przychodów.

*prognoza budżetów kluczowych działów TVP
Źródło: TVP

Poprzedni zarząd alarmował, że w przypadku braku działań naprawczych, w 2010 r. TVP może być zmuszona do: rezygnacji z części misyjnych produkcji, likwidacji niektórych ośrodków regionalnych, dalszej redukcji zatrudnienia (w grudniu kończą się w TVP zwolnienia grupowe, które objęły 403 osoby), ograniczenia inwestycji oraz zaprzestania wspierania produkcji filmowej.

Jeszcze na początku roku TVP miała przeznaczyć na inwestycje 189 mln zł. Nowe władze ścięły tą kwotę o kolejne 100 mln zł.

Źródło: TVP

W porównaniu z ubiegłorocznymi nakładami na inwestycje, redukcja sięgnęła łącznie 300 mln zł. Dalsze oszczędności, jak chociażby zmniejszenie budżetów wszystkich anten, zamknięcie niektórych kanałów tematycznych, można szacować na kolejne co najmniej 100 mln zł.

| Romuald Orzeł były dziennikarz i finansista |
| --- |
| Romuald Orzeł od kilku tygodni kierował Biurem Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Przez ponad 10 lat (1991-2002) pracował w prasie regionalnej na Wybrzeżu, gdzie był reporterem, redaktorem prowadzącym, wydawcą i redaktorem naczelnym. Był członkiem zespołu projektującego i koordynującego połączenie _ Wieczoru Wybrzeża _ z _ Dziennikiem Bałtyckim _, w wyniku którego powstała największa gazeta na Pomorzu _ Dziennik Bałtycki _. Odpowiadał za przygotowanie i przeprowadzenie fuzji _ Trybuny Śląskiej _ i _ Gazety Zachodniej _, w efekcie której powstał dziennik regionalny _ Gazeta Zachodnia _. W latach 2005-2009 był prezesem spółki Media-SKOK, odpowiedzialnej za całość działań marketingowo-reklamowych grupy SKOK. W tym czasie był także wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika ekonomicznego _ Gazeta Bankowa _. Nowy prezes telewizji ma 46 lat. |

Czytaj w Money.pl
*Koniec z misją w publicznych mediach? * Powstał medialny sztab kryzysowy. Będzie błagał rząd o pieniądze, a Polaków o płacenie abonamentu. Według KRRiT i szefów publicznych anten, prognozowane w przyszłym roku wpływy z abonamentu na poziomie 400 milionów złotych nie wystarczą nawet na przetrwanie. Czytaj w Money.pl
Tagi: telewizja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz