Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o ustawy zdrowotne. PiS przegrał w komisji

0
Podziel się:

PiS chciał odrzucić rządowy projekt, wprowadzający w życie trzy niezawetowane ustawy zdrowotne.

Spór o ustawy zdrowotne. PiS przegrał w komisji
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejmowa komisja zdrowia nie poparła wniosku PiS, by odrzucić rządowy projekt ustawy, mający wprowadzić w życie trzy ustawy zdrowotne. Ustawy te, chociaż podpisane przez prezydenta, w ocenie rządu nie mogą zacząć obowiązywać.

Chodzi o ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o konsultantach medycznych oraz o akredytacji w ochronie zdrowia - były one częścią pakietu sześciu projektów zdrowotnych autorstwa PO.

Jak podkreślał podczas posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Marek Haber, brak ustawy wprowadzającej powoduje _ dość duże problemy interpretacyjne _ dotyczące przepisów znajdujących się w trzech ustawach zdrowotnych. Zapisano w niej także terminy wejścia w życie ustaw, które podpisał prezydent. Haber dodał, że według resortu zdrowia ustawa wprowadzająca pozwoli uniknąć _ bałaganu legislacyjnego _.

W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowiaBolesława Piechyz PiS (na zdjęciu), który zgłosił wniosek o odrzucenie rządowego projektu, _ istnieje ogromnie dużo sporów prawnych _ w sprawie sensu prac nad ustawą wprowadzającą.

Zdaniem przewodniczącego Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adama Sandauera, w projekcie _ łatane są dziury, które wynikają z tego, że w życie nie wszedł pakiet ustaw zdrowotnych autorstwa PO _. _ Ustawa wprowadzająca to psucie prawa _ - podkreślił Sandauer. Rządowy projekt krytykował także prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Zaproponował on, by rząd _ jeszcze raz pochylił się nad ustawami zdrowotnymi _.

Sejmowa komisja zdrowia poparła w środę zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 r., która zakłada m.in., że nakłady na świadczenia medyczne wzrosną o ponad 840 mln zł - czyli o 1,6 proc. Dodatkowe środki zostaną rozdzielone zgodnie z obowiązującym algorytmem, a o ich przeznaczeniu zdecydują dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ.

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zakłada utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier. W ustawie zebrano najważniejsze prawa i obowiązki pacjenta. Zagwarantowano w niej m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonego do nich dostępu - do _ rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń _.

Zgodnie z ustawą, pacjent będzie miał też prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń lekarz zasięgnął opinii innej osoby wykonującej zawód medyczny lub zwołał konsylium lekarskie (ustawa pozwala jednak lekarzowi odmówić, jeśli uzna żądanie za _ oczywiście bezzasadne _).

Ustawa o akredytacji reguluje możliwość wystąpienia przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych z wnioskiem o potwierdzenie spełniania określonych standardów ich udzielania. Potwierdzenie ma wydawać minister zdrowia, na wniosek Rady Akredytacyjnej, w formie certyfikatu. W przypadku gdy podmiot nie spełnia wymaganych standardów, nastąpi odmowa akredytacji.

Ustawa o konsultantach w większości sankcjonuje przepisy już obowiązujące w rozporządzeniach. Określa tryb powoływania i odwoływania konsultantów w ochronie zdrowia, zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)