Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tarcza
11.11.2008 07:09

Tarczy jednak nie będzie?

Instalacja elementów tarczy antyrakietowej w Polsce stanęła pod znakiem zapytania, ponieważ prezydent-elekt Barack Obama nie zaangażował się osobiście w ten projekt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Instalacja elementów tarczy antyrakietowej w Polsce stanęła pod znakiem zapytania, ponieważ prezydent-elekt Barack Obama nie zaangażował się osobiście w ten projekt - pisze na swych internetowych stronach w piątek wieczór brytyjski dziennik _ Daily Telegraph _.

Według warszawskiego korespondenta dziennika Matthew Day'a, przedstawiciele władz w Warszawie oceniają, że po niedawnej telefonicznej rozmowie Lecha Kaczyńskiego z Barackiem Obamą szanse realizacji projektu i odstąpienia od niego są mniej więcej równe.

_ Daily Telegraph _ przypomina niedawną wypowiedź doradcy prezydenta-elekta ds. polityki zagranicznej Denisa McDonougha, który po rozmowie Kaczyński-Obama powiedział dziennikarzom, że prezydent-elekt _ popiera rozmieszczenie systemu, jeśli technologia okaże się użyteczna _.

Tymczasem, jak zauważa dziennik, _ kilka prób z systemem zakończyły się niepowodzeniem, zaś październikowy raport Instytutu Analiz Obronnych Pentagonu ostrzegł, iż pospieszne rozmieszczenie systemu może zaszkodzić jego jakości i sprawności _.

_ Utrata tarczy byłaby ciosem dla narodowego bezpieczeństwa Polski. Polska, podporządkowana sowieckiej dominacji po II wojnie światowej, postrzega system jako symbol zaangażowania Zachodu w jej obronę _ - podkreśla _ Daily Telegraph _.

ZOBACZ TAKŻE:

_ Każda zwłoka sprawiłaby radość odradzającej się Rosji, która nazwała plan afrontem dla swego narodowego bezpieczeństwa i zagroziła w odwecie rozmieszczeniem rakiet w pobliżu granicy z Polską _ - pisze dziennik. (PAP)

Tagi: tarcza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz