Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk przedstawia kandydatów na ministrów

0
Podziel się:

W rządzie Tuska znajdą się: Schetyna, Sikorski, Pitera i Katarzyna HAll.

Tusk przedstawia kandydatów na ministrów
(PAP/Stefan Kraszewski)
bECcKPKd

Lider PO cztery teki chce powierzyć kobietom: Ewie Kopacz (zdrowie), Katarzynie Hall (oświata), Barbarze Kupieckiej (szkolnictwo wyższe). Kobietą będzie także minister ds. polityki regionalnej. Pełnomocnikiem rządu w randze ministra odpowiedzialnym za przeciwdziałanie korupcji będzieJulia Pitera.

Tusk potwierdził, iżRadosław Sikorskijest kandydatem na szefa resortu spraw zagranicznych i określił go jako osobę kompetentną. Dodał, że chce poznać argumenty braci Kaczyńskich przeciwko Sikorskiemu.

bECcKPKf

Kandydatem na szefa MSWiA jestGrzegorz Schetyna, który będzie miał także uprawnienia w kwestiach związanych z organizacją mistrzostw piłkarskich Euro 2012._ *Lider PO, kandydat na premieraDonald Tuskpodczas spotkania z Polakami w Londynie zaapelował do prezydentaLecha Kaczyńskiego, by ułatwił tworzenie nowego rządu. Skrytykował również politykę zagraniczną PiS-u oraz przedstawił kandydatów do nowego gabinetu. _*
Prawdopodobny premier zapowiedział, że jednym z celów jego rządu będzie wzrost wynagrodzeń w oświacie i służbie zdrowia. Podkreślił jednak, iż "podwyżki (w oświacie i służbie zdrowia) muszą działać na rzecz pacjenta i ucznia", a nie tylko oznaczać prosty, arytmetyczny przyrost uposażeń.

Zapowiedział, że potencjalny koalicyjny partner PSL przygotuje program zmian systemu ubezpieczeń dla rolników tzw. KRUS-u, który jednak zostanie zachowany.

Lider Platformy Obywatelskiej skrytykował również politykę zagraniczną braci Kaczyńskich jako "nieskuteczną i grymaśną". Podkreślił, że jeśli zostanie premierem, nie będzie prosił Amerykanów o zniesienie wiz dla Polaków. Dotychczasowe stosunki polsko-amerykańskie nazwał "asymetrycznymi" i "niezrównoważonymi".

Za klucz do wzmocnienia pozycji Polski w Europie Tusk uznał dobre stosunki z Niemcami. Jego zdaniem, dobre relacje Warszawy z Berlinem leżą także w interesie USA i są warunkiem efektywnego kształtowania przez Polskę polityki wschodniej UE.

bECcKPKl

Lider PO uwypuklił potrzebę wyjaśnienia zaszłości, wśród których wymienił sprawę niektórych działań CBA, Barbary Blidy, posłanki Beaty Sawickieji jak się wyraził "wątpliwości wobec PO". Bez wchodzenia w szczegóły wskazał też na potrzebę wyjaśnienia wątpliwości odnoszących się do poprzednich ekip rządzących, w tym postkomunistycznej, nie po to, by "ścinać głowy", lecz w imię prawdy i sprawiedliwości.

bECcKPKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)