Notowania

po
04.11.2008 15:56

Tusk rozmawia z szefami klubów. O euro

Premier będzie przekonywał polityków do zmiany konstytucji

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Tematem rozmów premiera z szefami klubów parlamentarnych ma być wejście Polski do strefy euro.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął mapę drogową przyjęcia euro. Według tego planu Polska w 2011 roku powinna spełniać kryteria konwergencji. Pozwoli to - po pozytywnej opinii wydanej przez Komisję Europejską - na przyjęcie przez nasz kraj europejskiej waluty 1 stycznia 2012 roku.

Donald Tuskzapowiadał w ubiegłym tygodniu, że będzie przekonywał opozycję do zgody na zmiany w konstytucji, umożliwiające wejście Polski do strefy euro w 2012 roku. Według niego konstytucja powinna zostać zmieniona najpóźniej późną wiosną.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **"Euro to najważniejszy projekt dla Polski" ** ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/euro;to;najwazniejszy;projekt;dla;polski,184,0,382648.html )
* [ Pawlak o euro: eksport zyska ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/pawlak;o;euro;eksport;zyska,193,0,381377.html )
* [ Gomułka: Euro jak najszybciej musi zastąpić złotego ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;euro;jak;najszybciej;musi;zastapic;zlotego,133,0,379781.html )
* [ Skrzypek: Najpierw konstytucja, potem ERM2 ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/skrzypek;najpierw;konstytucja;potem;erm2,169,0,377001.html )

PO, Lewica oraz PSL popierają plan jak najszybszego przyjęcia euro. PiS do tej koncepcji jest nastawione sceptycznie. Przewodniczący klubu PiSPrzemysław Gosiewskipowiedział, że najpierw powinno się odbyć referendum, potem można rozmawiać o zmianach w Konstytucji umożliwiających wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty. Podobną opinię wyraził kilka dni temu prezydentLech Kaczyński.

Bez zgody posłów PiS nie będzie możliwa zmiana konstytucji, która pozwoliłaby na wprowadzenie w Polsce euro.

Tagi: po, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz