Notowania

atom
27.04.2009 14:00

UE apeluje do Iranu: Wykorzystajcie okazję

Chodzi o propozycję dialogu z USA ws. programu atomowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Unia Europejska zaapelowała do Iranu, by _ wykorzystał okazję _ stworzoną przez politykę nowej amerykańskiej administracji, by dojść do porozumienia w sprawie programu atomowego Teheranu.

_ - Unia Europejska żywo popiera nową orientację amerykańskiej polityki w stosunku do Iraku, która otwiera perspektywy negocjacji w sprawie wszystkich aspektów irańskiego programu nuklearnego i, bardziej ogólnie, perspektywy dialogu z Iranem _ - głosi oświadczenie unijnych ministrów spraw zagranicznych zebranych w Luksemburgu.

Bruksela zaapelowała do Teheranu o _ wykorzystanie tej okazji do prowadzenia poważnego dialogu (...) w celu znalezienia rozwiązania kwestii nuklearnej, które jest zgodne z interesami Iranu, w tym rozwojem cywilnego programu energetyki nuklearnej, a także odpowiada na obawy społeczności międzynarodowej _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Iran chce rozmawiać. USA i Unia nie zmieniają zdania ]( http://news.money.pl/artykul/iran;chce;rozmawiac;usa;i;unia;nie;zmieniaja;zdania,109,0,444013.html )
* [ Iran chce rozmawiać. USA i Unia nie zmieniają zdania ]( http://news.money.pl/artykul/iran;chce;rozmawiac;usa;i;unia;nie;zmieniaja;zdania,109,0,444013.html )

W środę Iran podał, że jest gotów do _ konstruktywnego dialogu _ z wielkimi mocarstwami, ale będzie kontynuować realizację swojego programu atomowego. Była to odpowiedź na deklarację z początku kwietnia sześciu mocarstw - USA, Rosji, Chin, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - które zaprosiły Iran do rozmów w sprawie programu atomowego, zawieszonych od września.

Tego dnia wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana rozmawiał w imieniu _ szóstki _ przez telefon z irańskim negocjatorem Sajedem Dżalilim. Ustalono, że _ wkrótce _ odbędzie się spotkanie ekspertów w sprawie wznowienia dialogu na temat irańskiego programu atomowego - podało otoczenie Solany.

Realizowany przez Teheran program wzbogacania uranu ze względu na swoje zaawansowanie poważnie niepokoi Zachód.

W przeciwieństwie do prezydenta George'a W. Busha, który prowadził politykę izolacji Iranu, administracja Baracka Obamy usiłuje zaangażować Teheran w proces rozwiązywania międzynarodowych problemów, w tym kwestię afgańską.

Tagi: atom, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz