Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

USA nie mają skutecznej strategii wobec Iranu

0
Podziel się:

Robert Gates uważa, że Stany nie posiadają skutecznej strategii w tym zakresie.

USA nie mają skutecznej strategii wobec Iranu
(Eric Beato/CC/Flickr)

Amerykański minister obrony Robert Gates uważa, że Stany Zjednoczone nie posiadają skutecznej strategii w obliczu postępów Iranu w kierunku wyprodukowania broni nuklearnej - pisze _ New York Times _ powołując się na tajny dokument ministra.

Szef Pentagonu zawarł swoje ostrzeżenie w tajnym trzystronicowym memorandum skierowanym w styczniu do doradcy prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego generała Jamesa Jonesa.

Biały Dom i ministerstwo obrony przygotowywały wtedy dla prezydenta szereg propozycji możliwego postępowania z Iranem. Jest wśród nich także opcja militarna na wypadek, gdyby dyplomacja i sankcje przeciw Iranowi nie odniosły żadnego skutku.

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele administracji określają dokument przedstawiony przez Gatesa jako _ dzwonek alarmowy _.

Biały Dom jednak to kwestionuje twierdząc, że od 15 miesięcy pracuje się nad planem przewidującym wariantowe podejście do irańskiego programu nuklearnego.

_ - Fakt, że nie ogłaszamy publicznie całej naszej strategii, nie oznacza, iż jej nie mamy _ - powiedział _ New York Timesowi _ generał Jones.

W swoim memorandum minister Gates pisze m.in. o braku skutecznej strategii na wypadek, gdyby Iran zdecydował się na skompletowanie wszystkich komponent niezbędnych do zbudowania bomby atomowej, takich jak paliwo i detonator, ale powstrzyma się ze zmontowaniem broni w pełni zdolnej do użycia.

Pozwoliłby to Iranowi nadal spełniać wymogi Traktatu o Nieproliferacji Broni Nuklearnej (ang. NPT), który kraj ten podpisał, ale jednocześnie stać się _ faktycznym _ państwem nuklearnym - jak to określają eksperci - a więc takim, które posiada w istocie zdolność użycia broni atomowej.

W memorandum szefa Pentagonu jest także wezwanie do nowego myślenia o tym jak USA mogłyby sobie radzić z Iranem już uzbrojonym w broń nuklearną. Apeluje on poza tym, aby opracować sposoby postępowania na wypadek, gdyby broń lub paliwo nuklearne wpadło w ręce ugrupowań terrorystycznych popieranych przez Iran.

Zdaniem ekspertów dyplomatyczne wysiłki na rzecz przekonania Iranu do rezygnacji z broni atomowej poniosły porażkę. USA starają się teraz przeforsować nowe, surowsze sankcje na Iran w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Trwają pertraktacje w tej sprawie z Chinami i Rosją, które są przeciwne ostrzejszym sankcjom.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)