Notowania

usa
04.11.2008 18:55

USA: Szybciej poznamy wyniki?

Niektóre media podadzą prognozy wyniku wyborów, gdy - ich zdaniem - zwycięzca będzie znany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Niektóre amerykańskie media, jak np. telewizja CBS News, zapowiadają, że podadzą swoje prognozy wyniku wyborów, kiedy na podstawie wstępnych rezultatów w pierwszych stanach będzie jasne - w ich ocenie - kto wygra.

Ma to się okazać na podstawie exit polls, czyli błyskawicznych sondaży przeprowadzanych wśród wyborców wychodzących z lokali do głosowania, w kluczowych stanach, gdzie szanse są mniej więcej równe.

Chodzi tu głównie o stany na wschodnim wybrzeżu i w rejonie Wielkich Jezior, gdzie głosowanie zakończy się w godzinach 19-21 (1-3 nad ranem czasu polskiego), jak Pensylwania, Ohio, Floryda i Wirginia.

Exit polls są niekiedy zawodne i poleganie na nich doprowadziło kilkakrotnie do pomyłek. W wyborach w 2000 r. niektóre media przedwcześnie orzekły na ich podstawie zwycięstwo Ala Gore'a nad George'em W.Bushem. W 2004 r. sondaże takie wskazywały początkowo na wygraną Johna Kerry'ego nad Bushem, który ostatecznie wygrał walkę o reelekcję.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Amerykanie wybierają prezydenta ]( http://news.money.pl/artykul/amerykanie;wybieraja;prezydenta,128,0,382848.html ) **
* [ Wybory w USA. Obama i McCain mają 21 rywali ]( http://news.money.pl/artykul/wybory;w;usa;obama;i;mccain;maja;21;rywali,221,0,382685.html )
* [ Palin i McCain już zagłosowali ]( http://news.money.pl/artykul/palin;i;mccain;juz;zaglosowali,110,0,383086.html )
* [ McCain to dla Polski lepszy wybór ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mccain;to;dla;polski;lepszy;wybor,22,0,382742.html )
* [ Obama chce bankructwa przemysłu węglowego? ]( http://news.money.pl/artykul/obama;chce;bankructwa;przemyslu;weglowego,50,0,382770.html )
* [ Barroso: Europejczycy wybraliby Baracka Obamę ]( http://news.money.pl/artykul/barroso;europejczycy;wybraliby;baracka;obame,232,0,382440.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Wielu polityków i działaczy argumentuje, że przedwczesne podawanie wyników powoduje, że w zachodnich stanach, gdzie wskutek różnicy czasu głosowanie odbywa się później, frekwencja gwałtownie spada, gdy wydaje się, że wybory są już rozstrzygnięte.

Tymczasem dochodzą pierwsze informacje o międzypartyjnych sporach w czasie wyborów. W Filadelfii Republikanie skarżą się, że członkowie komisji wyborczej zostali usunięci z kilku lokali do głosowania.

W Wirginii organizacje murzyńskie domagały się wydłużenia godzin otwarcia lokali wyborczych, ale sąd się na to nie zgodził.

Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz