Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa medialna w Sejmie. PO i SLD przeciw PiS

0
Podziel się:

W Sejmie trwa czytanie projektu ustawy. Opozycja: Ustawa pogorszy pozycję mediów publicznych.

Ustawa medialna w Sejmie. PO i SLD przeciw PiS
(PAP/Piotr Rybarczyk)

_ aktualizacja:14.30 _

Sejm zajmuje się dziś projektem ustawy medialnej przygotowanej przez PO i SLD. Ustawa zakłada miedzy innymi likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów z Funduszu Zadań Publicznych.

Przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu mówi, ze ustawa zakłada ostre kryteria jeśli chodzi o powoływanie członków KRRiTV. Będą o tym decydowały jedynie kompetencje, bo - jak przypomina Iwona Śledzińska - Katarasińska - w projekcie jest zapis, że członkiem KRRiTV nie będzie mógł zostać polityk. Zdaniem przewodniczącej sejmowej komisji kultury i środków przekazu, będą też jasne zasady powoływania zarządów i rad nadzorczych w mediach publicznych :

Założenia ustawy krytykuje Prawo i Sprawiedliwość. Jak mówi rzecznik ugrupowania - Mariusz Błaszczak - PiS tego projektu nie poprze, bo propozycja PO i SLD jest ogromnym zagrożeniem w szczególności dla spółek regionalnych:

W myśl ustawy z Funduszu Zadań Publicznych finansowano by programy misyjne zarówno mediów publicznych jak i komercyjnych. Projekt ustawy krytykują środowiska twórcze i dziennikarskie. Zdaniem ekspertów projekt uzależni media publiczne od polityki oraz osłabi kulturotwórczą rolę mediów.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeciwna ustawie

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zarzuca autorom ustawy, że nie przeprowadzono analizy finansowej skutków wprowadzenia ustawy dla mediów publicznych.

Według danych, którymi dysponuje KRRiT, zabraknie środków na wydatki, które pozwoliłby utrzymać Radio Publiczne lub jeden kanał TVP. Witold Kołodziejski wezwał autorów projektu do przeprowadzenia dokładnej analizy skutków finansowych wprowadzenia ustawy. Zaproponował, że udostępni posłom analizy, którymi dysponuje KRRiT.

Witold Kołodziejski zwrócił uwagę, że likwidacja pasma wspólnego TVP3 oznacza de facto wyrok na TVP Info. Nowa ustawa zmusza TVP do przeniesienia emisji kanału TVP Info z nadajników, które posiadają rozgłośnie lokalne TVP na platformę cyfrową lub do sieci kablowych. To zdaniem Kołodziejskiego oznacza ograniczenie o 40 procent audytorium kanału. _ Budowa silnej pozycji kanału informacyjnego andawanego drogą satelitarną oznacza kilkuletnią mozolną budowę nowej stacji trelewizyjnej _- podkreślił Witold Kołodziejski.

Z kolei nieumieszczenie transmisji sportowych wśród przedsięwzieć o charakterze misyjnym może oznaczać wycofanie się mediów piblicznych z relacji na żywo z imprez sportowych. Przewodniczący KRRiT podkreślił, że reklamy nie pokrywają kosztów przeprowadzenia takiej transmisji dlatego TVP stanie przed alternatywą dokładania do interesu lub kodowania na przykład meczów reprezentacji. W sytuacji, gdy sytuacja finansowa telewizji jest zła, istnieje zagrożenie, że media publiczne oddadzą ten segment rynku bez walki mediom komercyjnym.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)