Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wąsacz będzie się tłumaczył przed Trybunałem Stanu

0
Podziel się

Emil Wąsacz, były minister skarbu, ma problemy nie tylko z CBŚ. Wkrótce będzie też musiał wytłumaczyć się przed Trybunałem Stanu. Chodzi o zarzut nieprawidłowości, które miały zaistnieć przy prywatyzacji PZU.

bDToYtsR

W listopadzie lub jeszcze pod koniec października Trybunał Stanu rozpocznie postępowanie przeciwko Emilowi Wąsaczowi. Poinformował o tym prezes Trybunału Lech Garodcki. O postawienie byłego ministra skarbu przed Trybunałem wnioskowała komisja odpowiedzialności konstytucyjnej poprzedniej kadencji. Prezes Trybunału Lech Gardocki podkreślił, że to postępowanie jest niezależne od prokuratury.

Prezes dodał jednak , że może się zdarzyć, że postępowanie prokuratorskie opóźni prace Trybunału.

Prezes Lech Gradocki powiedział , że Trybunał miał się zająć tą sprawą już w czerwcu, ale w wypadku samochodowym zginął Stanisław Owczarek przewodniczący Trybunału. Zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu Jan Olszewski zrezygnował z członkostwa w Trybunale w związku z tym , że objął inną funkcję. Obecnie ma być wylosowany przewodniczący składu.

bDToYtsT

Zeznając przed sejmową komisja śledczą do spraw prywatyzacji PZU w marcu 2005 roku, Emil Wąsacz zapewnił, że przy prywatyzacji PZU działał w interesie skarbu państwa, choć warunki były niesprzyjające.

Prywatyzacja PZU była krytykowana przez sejmową Komisję Skarbu Państwa. Chodziło o umowę zawartą w 1999 roku oraz aneks do tej umowy podpisany w 2001 roku.

Minister Emil Wąsacz sprzedał pierwszy 30-procentowy pakiet akcji PZU konsorcjum holenderskiego ubezpieczyciela Eureko i BIG Banku Gdańskiego.

Zeznając w styczniu ubiegłego roku przed komisją odpowiedzialności konstytucyjnej, Emil Wąsacz powiedział, że nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie sprzedaży udziałów PZU grupie Eureko.

bDToYtsZ

W styczniu ubiegłego roku Emil Wąsacz powtórzył na antenie Polskiego Radia, że podczas prywatyzacji PZU nie było żadnych nieprawidłowości i zapewnił, że przestrzegano obowiązujących procedur.

We wrześniu 2005 roku sejmowa komisja śledcza do zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU przyjęła raport, w którym wzywała ministra skarbu do unieważnienia umowy prywatyzacyjnej PZU z listopada 1999 roku.

ZOBACZ TAKŻE

bDToYttu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)