Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ważą się losy koalicji

0
Podziel się:

"Dziś zapadnie decyzja czy koalicja będzie trwała dalej, czy się rozpadnie" - mówi wicepremier Lepper. Punktem zapalnym jest misja w Afganistanie i spotkanie Leppera z Tuskiem.

Ważą się losy koalicji
(PAP/ Bartłomiej Zborowski)

Ważą się losy koalicji. Zakończyło się spotkanie szefa rządu z wicepremierami: Andrzejem Lepperem, Ludwikiem Dornem i Romanem Giertychem. Z jakim wynikiem - nie wiadomo.

Choć jest to spotkanie prezydium rządu, które zawsze ma miejsce przed posiedzeniem Rady Ministrów, to pojawi się zapewne temat ostatnich napięć w koalicji.

Rzecznik rządu Jan Dziedziczak powiedział, że rozmowy mają dotyczyć "spraw spornych" m.in. spotkania Andrzeja Leppera z Donaldem Tuskiem (o którym informowały media, a czemu zaprzeczył zarówno lider Samoobrony, jak i szef Platformy Obywatelskiej)
oraz udziału polskich wojsk w Afganistanie Zzwiększenie polskiego kontyngentu krytykuje zarówno Samoobrona, jak i Liga Polskich Rodzin.

Rano w radiowych "Sygnałach Dnia" premier, odnosząc się do sytuacji w koalicji, mówił m.in.: "Pan Andrzej Lepper musi podjąć decyzję, czy chce rządzić, zmieniać Polskę, służyć swemu elektoratowi (...), czy też chce to wszystko rozbić. Bo jedno jest oczywiste - tak rządzić dalej się nie da. Nie da się rządzić od awantury do awantury, bo to jest nieskuteczne, ośmiesza rząd, nie pozwala mu normalnie rządzić, ośmiesza demokrację".

Jarosław Kaczyński powiedział także, że nie wierzy w zapewnienia
Lepper i Tuska, iż się nie spotkali.

Z kolei Andrzej Lepper powiedział, że jeszcze dzisiaj zapadnie decyzja, czy koalicja będzie trwała dalej, czy się rozpadnie. "Nie będziemy czekać kilka dni, tylko kilka godzin. Dzisiaj decyzje powinny zapaść, czy koalicja trwa nadal, czy nie trwa" - powiedział Lepper dziennikarzom. Jak dodał, jeśli koalicja ma dalej trwać, to PiS musi "dokładnie" przestrzegać umowy koalicyjnej.

Szef Samoobrony powiedział, że takie stanowisko przekazał szefowi LPR Romanowi Giertychowi podczas ich porannego spotkania we wtorek. "Przekazałem Giertychowi, że jeśli tak ma być dalej w rządzie, to lepiej przestać się męczyć i niech będą nowe wybory" - zaznaczył.

Lepper podkreślił też, że "tak dalej rządzić się z PiS nie da". Jak dodał, nie może być tak, że dowiaduje się o działaniach rządu (np. o wysłaniu wojsk do Afganistanu) ze środków masowego przekazu.

Lepper rozmawiał z dziennikarzami jeszcze przed spotkaniem z szefem rządu, które odbywa się w Kancelarii Premiera.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)