Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wlk. Brytania: Nie będzie azylu dla irackich tłumaczy

0
Podziel się:

Wielka Brytania nie zamierza automatycznie przyznać azylu wszystkim pracującym dla brytyjskich wojsk Irakijczykom, pomimo obaw, że po wycofaniu międzynarodowej
koalicji z Iraku, może im grozić poważne niebezpieczeństwo - powiadomiła agencja Reutera.

Wlk. Brytania: Nie będzie azylu dla irackich tłumaczy
(PAP / EPA)

Wielka Brytania nie zamierza automatycznie przyznać azylu wszystkim pracującym dla brytyjskich wojsk Irakijczykom, pomimo obaw, że po wycofaniu międzynarodowej koalicji z Iraku, może im grozić poważne niebezpieczeństwo - powiadomiła agencja Reutera.

Pięciotysięczny brytyjski kontyngent wojskowy w Iraku zatrudnia około 90 Irakijczyków, głównie w roli tłumaczy. Ponieważ towarzyszą oni żołnierzom nawet podczas patroli oraz akcji zbrojnych, obawiają się, że gdy tylko zagraniczne wojska opuszczą Irak, spotka ich zemsta ze strony rodaków.

ZOBACZ TAKŻE:Irak: Atak na polski konwój
Aby zmniejszyć ryzyko rozpoznania, tłumacze na ogół zasłaniają twarze. Mimo to, kilku z nich zostało porwanych i zabitych przez irackich rebeliantów, którzy uważają ich za kolaborantów i zdrajców. Przed egzekucją byli niekiedy torturowani.

_ Niektórzy z zatrudnionych przez brytyjską armię Irakijczyków wystąpili z prośbą, aby zapewnić im specjalne przywileje w razie wystąpienia o azyl w Wielkiej Brytanii. _Odpowiedzialne za politykę imigracyjną brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office) twierdzi, że nie może hurtowo udzielić tłumaczom azylu. Także ministerstwo obrony sugeruje, że powinni występować o azyl indywidualnie.

"Brytyjski rząd zapewni pomoc tym współpracownikom, którzy znajdą się w rzeczywistej potrzebie, zgodnie z naszymi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego" - powiedziała Rzeczniczka Home Office.

| Polityka Wielkiej Brytanii jest w tej kwestii odmienna niż innych krajów mających kontyngenty wojskowe w Iraku. Wojska duńskie, opuszczając w ubiegłym miesiącu Irak, zabrały irackich tłumaczy oraz ich rodziny ze sobą. Podobny zamiar deklarują Stany Zjednoczone. |
| --- |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)